Adım Adım Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi görenler için adım adım bir tedavi uygulanır. Böylece çiftler her aşamada farklı bir tedavi ile birlikte tüp bebek sürecini tamamlar. Bu aşamaların her birinde uzmanın tüm işlemleri eksiksiz bir şekilde yapması ve çiftlerin de tedaviye tam katılım göstermesi gerekir. Böylece uygulanacak olan tedaviden daha iyi ve başarılı bir sonucun alınması söz konusu olabilir.

Eğitim

Tüp bebek tedavisini ilk adımı eğitimdir. Çiftler genelde yeni tedavi yöntemi hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Hem bilgi vermek hem de tedavi için yanlış bilinenleri düzeltmek adına ilk aşama eğitimdir. “Tüp bebek nedir nasıl olur, hangi aşamalar vardır ve çiftleri neler beklemektedir” bu bölümün ele alınan konuları arasındadır.

Yumurtalıkların Baskılanması

İkinci aşamada tedaviye giriş yapılır. Kadın yumurtalıklarının kontrol altına alınabilmesi adına kadına yönelik özel bir tedavi başlar.

Yumurta Gelişiminin Takibi

Üçüncü aşama itibariyle ise kadınların yumurtalıkları uyarılır ve gelişim takip altına alınır.

Yumurtaların Toplanması

Bir sonraki aşamada ise uygun hale gelen yumurtalıklar toplanır.  Yumurtalıklara özel olarak böylesine detaylı bir şekilde işlemlerin yapılmasının temel sebebi başarı oranının artması ve tedavinin hamilelikle sonuçlanmasının sağlanmasıdır.

Sperm ve Yumurtaların Birleştirilmesi

Yumurtalıkların toplanması ile birlikte aynı zamanda sperm örneği de alınır. Bu aşamada ise laboratuvar ortamında uzmanlar tarafından işlemler sürdürülür. Genelde 2 ile 5 gün arasında bu aşama tamamlanır ve bir sonraki aşamaya geçiş yapılır.

Transfer

Tüp bebek tedavisinin en son ve önemli aşaması ise transferdir. Transfer aşamasında oluşan sağlıklı embriyolar kadınların rahmine yerleştirilir. Özel tıbbi cihazlar ile yapılan bu işlemlerde transfer sonrasında bekleme sürecine geçilir. Bu aşama sonrasında iki seçenek vardır. Hamilelik başlangıcı ya da başarısızlık. Sonuca göre uzman yönlendirmesi ile sonraki süreçler planlanabilir.