Aşılama Öncesinde Yapılan Testler Nelerdir?

Aşılama tedavisi öncesi çiftlerin merak ettiği hususlardan biri de aşılama öncesinde yapılan testler konusudur. Gebelik tedavisinde başarıyı arttıran bir yardımcı üreme uygulaması olan aşılama tedavisi, pek çok çift tarafından tercih ediliyor.

Aşılama tedavisi, Tüp bebek yönteminden önce uygulanması gereken bir tedavi şeklidir. Bu sayede maddi ve manevi olarak yıpranmanız engellenmiş olacaktır. Çünkü Tüp bebek tedavisi, bu yönteme göre daha uzun sürmekle birlikte, maddi olarak da daha pahalıdır. Aynı zamanda hormonal dengesizliği de neden olmaktadır. Bu yüzden bu seçenek sizin ilk tercihiniz olmalıdır.

Aşılama tedavisi nasıl uygulanır?

Bu tedavide, direkt olarak bir enjektör aracılığıyla baba adayından alınan spermler, anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu işlem, spermlerin yumurtalara ulaşabilmesi için uygun fırsat yaratılmış olur. Erkeklerin cinsel organları spermleri ileriye fırlatacak güçtedir. Ancak bazen, rahim derinliğinin uyumsuzluğu, penis boyu, sperm hareketlerinin yavaşlığı ve meninin miktarının yeterli olmaması gibi faktörler gebeliği olumsuz etkileyebilmektedir. Bu tip hafif inferilite sorunlarında büyük bir aşama kaydeden aşılama tedavisi, gebelik şansını %20’ye kadar arttırmaya yardımcı olmaktadır. Hazırlanmış olan özel enjektörler, vajina kanalı yoluyla ilerleyerek rahme ulaşıyor. Bu sayede ayıklanmış olan sperm hücreleri, direkt olarak rahme bırakılır. Böylece doğal yollarla gebelik elde edilmesi beklenir. Ancak her tedavinin ardından başarılı sonuç alınması beklenmez. Bu işleminde birkaç defa uygulanması gerekmektedir. Bunun sebebi ise, sağlıklı bir gebeliğin gerçekleşebilmesi için, yumurta ve sperm hücrelerinin sorunsuz olması gerekmektedir. Eğer sorun varsa, döllenmenin gerçekleşmesinde olumsuz sonuçlarla karşılaşılır.

Tedavinin Öncesinde Yapılacak Olan Testler Nelerdir?

Aşılama tedavisi yapılmadan önce, kadına da, erkeğe de ayrı ayrı testler uygulanır. Bu testleri iki cinsiyete göre ayıracak olursak;

Kadınlarda;

 • TSH
 • Progesteron (Bu test adetin 21. gününde yapılmaktadır)
 • Tübal geçişin incelenmesi
 • Prolaktin
 • Sistemik muayene
 • Lokal muayene

Erkeklerde;

 • Hormon profili
 • Morfolojik inceleme
 • Sistematik muayene
 • Lokal muayene
 • MAR testi
 • Sperm hareketliliğinin incelenmesi

Aşılama Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Aşılama tedavisinin uygulanabilmesi için, bazı şartlar gerekmektedir. Kadınlardan istenen şart, yumurtalıklarının doğal yollarla yumurta üretilebiliyor olmasıdır. Erklerden istenen şart ise, menide yeteri kadar sperm bulunmasıdır. Şayet kadında yumurtalık rezervleri yetersizse, öncelikle bu duruma yönelik tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Yanı sıra, bu sorunlardan bir diğeri ise, kadının yumurtalık yapısında bazı bozuklukların olmasıdır. Bu durum da yumurtanın rahme düşmesine engel olmaktadır. Bunun gibi sorunla karşılaşılırsa, anne ve baba adayının uzman doktorun verdiği talimatlara birebir uyarak bu sorunu çözmelidir. Bunların dışında; sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddeler de, gebeliğe engel faktörlerdir. Engelin nedeni ise, sperm ve yumurta kalitesini düşürmesidir. Eğer bu tür alışkanlıklar varsa, gebelik oluşumunu zorlaştıracağından bırakılması önerilir. Bunların dışında, Tüp bebek tedavisi ile karşılaştıracak olursak; sperm ve yumurtalar daha detaylı şekilde incelenerek, mikroenjeksiyon yöntemleri kullanılmaz. Aşılama tedavisinin birinci amacı, spermi rahme doğrudan ve kısa sürede ulaştırmaktır.