Aşılama Tedavisinin Eksileri ve Artıları Nelerdir?

Normal yolla hamile kalamayan çiftlerin başvurduğu yöntemlerden biri olan aşılama tedavisinin eksileri ve artıları bulunuyor.

Bir yıl boyunca düzenli ilişkiye girilmesine rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu tedavi yöntemlerinden biri olan aşılama, yardımcı üreme yöntemleri arasında en kolay olanlardan biridir. Aşılama tedavisinde, baba adayından spermler alınarak, uygun hale getirildikten sonra anne adayının rahminin içerisine bırakılır ve hamileliğin oluşması için beklenilir. Aşılama yönteminin artıları değerlendirilecek olursa, en kolay yöntemlerden biri olması baştan gösterilebilir. Bununla birlikte, uzun sürememektedir ve anne adayı acısız bir şekilde işlemi atlatabilir. İşlem sonrasında, anne adayının taburcu edilmesi 20 – 25 dakika süre sonrasında gerçekleştirilebilir. Güvenilir bir merkezde yapılması da, işlemin sıkıntısız tamamlanmasında etkin rol oynar.

Aşılama Tedavisinin Eksileri

Genel anlamda her tedavi yöntemi bir yandan düzeltirken bir yandan da bazı tehlikeler arz edebilmektedir. Bu durum aşılama tedavisi için de geçerlidir. Aşılama tedavisinde anne adayının enfeksiyon kapması olası bir durumdur. Bu nedenle tedavinin gerçekleştiği ortamın steril olması önemlidir. Uzman doktorunuz, isterse antibiyotik vererek enfeksiyon riskini azaltabilmektedir. Yumurtanın gelişim süreci kontrol altında tutulmalıdır ve fazla geliştiği gözlemlendiği anda, gerekirse tedaviye son verilmelidir. Aşılama tedavisinde bir diğer korkulan durumlardan biri çoğul gebelikle karşılaşılması ve karında sıvı toplanması. Aşırı uyarılma durumlarında, kliniğin ağırlığına göre bir tedavi yöntemi belirlenmesi gerekir.  Aşılama tedavisi için geçerli olan bu eksi yönlerin görülme olasılığı, kliniğin tecrübesine göre de değişkenlik gösterir.