Aşırı Kilolu Olmak Tüp Bebek Başarı Şansını Düşürür mü?

Aşırı kilolu insanların aklına takılan konulardan biri de “Aşırı kilolu olmak tüp bebek başarı şansını düşürür mü?” sorusudur. Bu ve benzer soruların cevabı yazımızda.

Aşırı Kilolu Olmak Tüp Bebek Başarı Şansını Düşürür mü?

Aşırı kilolu olan bireylerin tüp bebek tedavisinde normal bireylere göre gebelik şansları daha düşük.Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin %15′ inden fazlası normal yollarla çocuk sahibi olamamaktadır. Kadınlardan veya erkeklerden kaynaklanan problemlerden dolayı çiftler çocuk sahibi olamazken 35 yaşından küçük olan kadınlar cinsel ilişki yaşadıkları halde 1 yıl hamile kalamıyorsa ve 35 yaşından büyük kadınlar 6 ay korumasız cinsel ilişkide bulundukları halde gebelik oluşmuyorsa bu durumda çiftler kısırlık şüphesi ile bir uzmana başvurmalıdır. Uzmanın gereken testleri yapması ve gebeliğe engel teşkil eden durumların netleşmesinin ardından kısırlığa sebep olan tarafın kim olduğu belirlenir. Kısırlık tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinin başında tüp bebek tedavisi başta gelmektedir. Ancak en yaygın olan bu tedavi yönteminin başarısız olmasına neden olan sebepler de olabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde çiftlerin en çok merak ettikleri soruların başında da aşırı kilolu bir kadının kilosunun  tüp bebek tedavisine olumsuz etki edip etmediği gelir. Çağımızın en büyük problemlerinden bir tanesi olan aşırı şişmanlık , sağlıksız beslenme ve hareketsiz bir biçimde yaşamaktan meydana gelmektedir. Aşırı şişmanlık çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığı gibi gebelik için önemli olan yumurtlama düzenini de doğrudan etkilemektedir. Bu noktada kadınların obez olması durumu vücudundaki testosteron hormonunda belirgin bir şekilde meydana gelen artışın sonucunda kadınlık fonksiyonunda gerilemeler meydana gelir. Ayrıca aşırı kilolu bir kadında adetler düzensiz hale gelir ve yumurta sayısı ve kalitesinde düşüşler olur. Aşırı şişmanlık kadınlar için ne kadar önemli ise erkekler için de bir o kadar önemlidir. Yapılan araştırmalar sonucunda obez erkeklerin sperm sayıları normal bireylere göre %20 daha düşük olmuştur. Bunun yanında aşırı kilolu olma durumu tüp bebek tedavisinde de olumsuz bir biçimde etki eder.  Aşırı kiloluluk durumu ,tüp bebek tedavisinde hastalara uygulanmasında geliştirilen foliküllerin yetersiz olmasına ve yumurta gelişiminin yetersiz olmasına zemin hazırlar.