Başarısız Tüp Bebek Sonrası Ne Kadar Ara Verilmeli?

Çiftlerin başvurduğu tüp bebekte, günümüzde ilerleyen teknoloji ile birlikte gelişmektedir.Fakat yüzde yüz başarılı sonuç vereceği garanti değildir.Başarısız olunan tüp bebek uygulamasının ardından ne kadar beklemek gerektiğinin cevabı aşağıdaki yazımızda yer alır.

Başarısız Tüp Bebek Sonrası Ne Kadar Ara Verilmeli?

Yardımcı üreme yöntemlerinden biri olan tüp bebek günümüzde sıklıkla uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Fakat her ne kadar gelişmiş olsa da kesin olumlu sonuç vereceğinin garantisi yoktur. Bazı çiftlerimiz tedaviden olumsuz sonuçlar alır. İkinci bir deneme için ise anne adayının yaşı son derece önemlidir. Anne adayının yaşı 35 küçük ise ikinci deneme için bireyin fizyolojik ve psikolojik bağlamda hazır olunması beklenir. Ama bireyin yaşı 35’ten büyük ise zaman kaybedilmemeli. Çünkü bireyin yaşı arttıkça yumurtalarda bozulma olabilir. Bir sonraki tüp bebek denemesi için maksimum 2-3 ay beklenmesi yeterlidir. Eğer ilk deneme mikroenjeksiyon yöntemi ile olmuşsa ikinci denemede daha kısa süre beklenir ve bu da ortalama 1-2 aydır. Fakat tedavi sırasında anne adayın yumurtalıklarında kist ya da OHSS oluşmuşsa ilk olarak bu tedavi edilir. Tedavi için verilen yumurtalık uyarma ilaçları kiste sebep olabilir.

Mikroenjeksiyon yöntemi nedir?

Türkiye’de tüp bebek tedavisi sıklıkla kullanılır ve bu tedavide yarısında kullanılan yöntem ise mikroenjeksiyon yöntemidir. Mikroenjeksiyon yöntemi; baba adayından alınan en kaliteli ve sağlıklı tek bir sperm hücresinin mikroskop yardımı ile anne adayından elde edilen yumurtanın içerisine iğne ile bırakılmasıdır. Bu işlem genelde erkek bireylerde çıkan sorunlar karşısında kullanılır.