Cinsellik, İnfertilite Tedavisinden Nasıl Etkileniyor?

Çiftlerin evlilikleri içerisinde yaşadıkları cinselliğin infertilite tedavisinde yani kısırlık tedavisi içerisinde önemi oldukça büyük olmaktadır.

Cinsellik, İnfertilite Tedavisinden Nasıl Etkileniyor?

Çiftler infertilite tedavisi gördüklerinde bazı sorunlar ile karşı karşıya gelebilirler. Bu sorunlardan bazıları evlilikte kısır olan tarafın kendini eksik hissetmesi ve bunu sorun haline getirip olumsuz sonuçlara mail vermektedir. Tedavi sürecinde ise ilerleyen aşamalarda   günler ve saatler önemli oluyor, çiftler tarafından  yumurta toplama ve sperm verme gününe odaklanılmak hız kazanıyor. Ayrıca tedavi sürecinde gerçekleştirilen transfer sonrası da cinsel birleşme doktorlar tarafından önerilmemekte.

Hamilelik olursa bazen korkudan önerilen  perhize devam ediliyor.  Bunun yanı sıra tedaviden de olumsuz sonuç almak, bazen tıbbi işlemler, kanamalar, düşük gibi zorluklarla yine cinsel hayat sekteye uğrayabiliyor. Cinsellikte yaşanan sıkıntıların çiftin ilişkisinin diğer alanlarında olan bitenin bir yansıması olabileceğini ya da paralellik gösterebileceğini akılda tutmak önemli olmaktadır. Bilindiği gibi cinsellik, eşlerin arasındaki yakınlığın bir kısmını oluşturmakta. Bazen tedavilerle ilgili konuşulmayanlar, cinselliği etkilemeye sebebiyet doğurmakta. Hayat karşısında hissedilen yılgınlık, yorgunluk, başarısızlık ve kayıp hisleri de cinsellikle ilgili sıkıntılara sebep olabilir.

Cinsellikle ilgili sorunları tek taraflı ele almamak daha doğru olur. Bu da infertilite tedavisi yani kısırlık tedavisi gibi yine iki kişilik bir iştir. Erkekte ya da kadında fiziksel bir sorun dahi olsa bunun çiftin birlikteliği üzerindeki etkisini ve bu ilişki içindeki anlamını dikkate almak önemlidir. Gerektiğinde jinekolog veya ürolog ile işbirliği içinde yapılan bir çift terapisi, eşlerin birbirlerini anlamalarına ve birbirlerine yardım etmelerine imkân sağlayacaktır. Çiftlerin bu durumda kendinde eksiklik hisseden tarafa moral verip, destek olması da önem içeriyor.