Çocuğum Olmuyor Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım

Çocuğum Olmuyor Ne zaman Doktora Başvurmalıyım ?

Çocuk sahibi olmak her yeni evli çiftin isteği. Peki Çocuğum Olmuyor Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım Evlenmeden önce hiçbirimizin aklına gelmeyen üreme ile ilgili rahatsızlıklar evlilikle birlikte bu birlikteliği sarsacak kadar büyük sorunlar oluşturabiliyor. Konya Novafertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Fuat ALİ ; Gebeliği önleyici yöntemlerin kullanılmamasına ve düzenli yani haftada 2-3 kere cinsel ilişkiye girilmesine karşın 1 yıl süre ile gebeliğin oluşmaması infertilite (kısırlık) olarak tanımlandığını bildirdi. Bütün dünyadaki sıklığı hakkında kesin bilgi bulunmamakla birlikte, gelişmiş ülkelerde evli çiftlerin %8-12’sinde infertilite (kısırlık) görülmektedir. Dr. Fuat ALİ yaptığı açıklamada; Çocuğum Olmuyor Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım sorusu çok güncel bir soru .Çiftlerde, kısırlığın yaklaşık %50’si erkek faktörüdür. Erkek sperm hücrelerinin yapı ve fonksiyonları ile ilgili anormallikler nedenlerin başında gelmektedir. Kadına ait faktörler, %40-50 oranında saptanmaktadır. Nedenleri, yumurtlama bozuklukları, tüplerde ve rahim ağzındaki hastalıklar veya iltihaplanmalardır. Kısır çiftlerin %10-20’sinde ise neden bulunamamaktadır.

Doğum Kontrol Yöntemleri Kısırlığa Sebep Olmaz

Hiçbir gebeliği önleyici yöntem yani aile planlaması yöntemi kısırlığa neden olmaz. Fakat, enjekte edilen 3 aylık hormon iğneleri doğurganlığın geri dönüşünü ortalama 6-9 ay geciktirebilirler. Ancak, kesinlikle, kısırlık meydan gelmez.

Gelişen teknoloji ve özellikle ülkemizdeki artan sağlık yatırımlarının sonucu her yerde ulaşılabilen hastane ve sağlık merkezlerinde çok basit birkaç tahlil ve muayene ile %90 gibi bir oranda bu çiftlerin neden çocuk sahibi olamadıklarını belirleyebiliyoruz. Morfoloji (şekil) ve hareket bilgisi veren iyi bir sperm tahlili erkek üzerindeki problemleri, birkaç kan tahlili rahim filmi ve muayene ile de bayan üzerindeki rahatsızlığı tespit edebiliyoruz. Problemin kaynağını araştırdığımızda çok çeşitli sebeplerle karşılaşabiliyoruz. Çocukken geçirilen ateşli hastalıklar, kabakulak hastalığı, bayanlarda kiloya bağlı nedenler, yumurtlama problemleri, hormonsal problemler ve giderek artan erken menopoz vakaları çok karşılaştığımız durumlar. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis kısırlık tedavisinde de çok önemli.

İnfertilite (kısırlık) check up ‘ı yapılabilir

Kadınların iş hayatına katılımının artması, maddi konuların ön olanda tutulması gibi sebeplerle evlilik yaşının arttığına dikkat çeken Dr. Fuat Ali, “bir yıllık düzenli ilişki süresinin 35 yaşın üzerindeki bayanlarda beklenmeyebilir, 6 aylık düzenli ilişki yeterlidir” dedi.

Bu sürede gebelik elde edilememişse tüp bebek ve kadın sağlığı merkezlerinde bu işte uzman doktorlarca yapılabilecek bir check up ile çocuk sahibi olma isteğinin önünde bir engel olup olmayacağı öğrenilebilir.

Op.Dr. Fuat ALİ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Novafertil Tüp Bebek Ve Kadın Sağlığı Merkezi