Dokusal Uyuşmazlık Sorunu Tüp Bebek ile Çözülebilir mi?

Dokusal uyuşmazlık sorunu gebeliğe engel değildir fakat gebelik esnasında bazı sorunlar ortaya çıkarabilir.

Anne adayının kan grubu Rh (-) negatif ve baba adayının Rh (+) pozitif ise, bu durumda doksal uyuşmazlık meydana gelebilir. Diğer adı Rh uyuşmazlığıdır. Kan uyuşmazlığı bu nedenler harici gerçekleşmez. Bu durumda bebek ya pozitif ya da negatif bir kan grubuna sahip olmaktadır. Negatif kan gurubuna sahip olması bir sorun yatmayacağı gibi, pozitif kan gurubuna sahip olması da birçok probleme sebep olur. Bu sorun tüp bebek merkezlerinde yapılacak tedaviler ile çözülebilir.

Gebelikte Kan Uyuşmazlığının (Dokusal Uyuşmazlık Sorunu) Neden Olduğu Problemler

Kan uyuşmazlığı neticesinde Rh immunizasyonu denilen etkileşme oluşur. Ancak her kan uyuşmazlığında oluşmayabilir. Yanı sıra bu süreçte annede oluşan antikorların, bebek kordonu vasıtasıyla bebeğe geçmesinden dolayı ciddi kalp yetmezliği sorunu da ortaya çıkabilir. Bunlarla birlikte bebekte yeni doğan sarılığı, kalıcı sakatlıklar, ciddi oranda kansızlık (anemi), beyin hasarı veya doğum sonrasında ölüm gibi durumlar da meydana gelebilir.

Kan Uyuşmazlığı Nasıl Önlenebilir?

Kan uyuşmazlığı ilk gebeliklerde çok problem yaratmaz. Sonraki gebeliklerde oluşma riski daha yüksektir. Ancak gereken önlemler alındığı zaman bu risk ortadan kaldırılabilmektedir.  Bunlardan biri kan uyuşmazlığı iğnesidir. Bu iğne kadının gebelik döneminde yaptırdığı testler sonucu, bebekle kan uyuşmazlığı ortaya çıkarsa, gebeliğin ilk 28 haftası boyunca yapılmaktadır. Bu iğne düzenli bir şekilde kullanılırsa kan uyuşmazlığı riski önlenebilir.

Kan uyuşmazlığı Nasıl Tedavi Edilebilir?

Kan uyuşmazlığı tedavisi, bebeğin problemine bağlı olarak değişmektedir. Bebek ne kadar kan uyuşmazlığı yaşıyorsa tedavi boyutu da o kadar artar. Ağır vakalarda bebeğe kan nakli ihtiyacı gerekebilir. Doğumdan sonra ise yeni doğan ünitesine yatırılmalıdır. Diğer bir tedavi yöntemi de fototerapi denilen ışık tedavisidir. Bu tür vakalar tedavi edildiği müddetçe kurtulma oranı oldukça yüksektir.