Döllenme İşleminde Hangi Metod Daha Başarılı?

Döllenme işlemi için genellikle tüp bebek yöntemi seçilir. Fakat döllenme başarısızlığını ortadan kaldırmak için yumurtaların bir kısmına mikroenjeksiyon  işlemi yaygın olarak kullanılan yöntemlerdendir. 

Döllenme İşleminde Hangi Metod Daha Başarılı?

Günümüzde tüp bebek tedavisi olarak IVF (In Vitro Fertilization) yerine ICSI (Intra Cytoplasmic Sperm Injection) yani mikroenjeksiyon tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise mikroenjeksiyon işleminde döllenme oranının artmasıdır. Bir yumurtanın normal olarak döllenmesi için tek bir sperm hücresi yeterli olduğundan mikroenjeksiyon yöntemiyle sperm sayısı düşük olan erkeklerin bile çocuk sahibi olmalarına olanak sağlanabilmektedir.

Klasik tüp bebek yöntemi

Klasik tüp bebek yöntemini genç, yumurta sayısının çok ve sperm özelliklerinin iyi olduğu çiftler tercih eder. Steril tüpler içinde embriyo laboratuvarına gönderilen folikül sıvısı embriyologlar tarafından özel bir kabinde, mikroskop altında incelenen yumurtalar özel besi yerine aktarılır. Bu işlem için hazırlanan özel kapların içine hasta çiftten elde edilen yumurta ve spermler bir araya bırakılarak 16-18 saat bekletilir ve bu sürede spermin kendi kendine yumurtayı döllemesi sağlanır. Bu İşlemden sonra döllenme kontrolü yapılır.

Yaygın olarak kullanılan mikroenjeksiyon yöntemi

Kadından alınan yumurta sayısının yetersiz, kalitesinin düşük, yumurta zarının kalın olduğu durumlarda, açıklanamayan kısırlık olgularında ve daha önce IVF yöntemiyle başarısızlığa uğrayan çiftlerde Mikroenjeksiyon tercih edilmektedir. Hastadan toplanan yumurtalar, ayıklama işleminden sonra çevresindeki hücrelerin (kumulus hücreleri) artıklarından arındırılarak, işlem için yumurtaların içinden olgun olanları seçilir.

Döllenme süreci yumurtalar hastadan alındıktan 2-6 saat sonra yapılır.Embriyologlar tarafından mikroskop altında mikromanipulator adı verilen özel bir cihaz sayesinde sperm yumurtanın içine bir iğne ile enjekte edilir. İnkübatörde 16-18 saat bekletildikten sonra döllenme kontrolü yapılır.