Dondurulmuş Embriyo Başarı Şansı Nedir?

Tüp bebek tedavilerinde normal bir tedaviye göre dondurulmuş embriyo ile yapılacak tedavi arasında başarı oranına göre farklılıklar bulunur. Bu bakımdan dondurulmuş embriyo ile başarı oranı ne kadar olacağı çoğu kişi için büyük bir soru işaretidir.

Embriyoların dondurulması ve daha sonra çözülmesi sırasında embriyo kaybı yaşanmaktadır ve bu kaçınılmaz bir durumdur. Fakat embriyoların canlılıklarını koruması adına operasyonların sorunsuz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Başarılı bir operasyonla embriyoların canlılığını koruma oranları yüzde 90’a kadar çıkartılabilmektedir. Bu da uygulanacak olan tedavi sonrasında kişilerin hamile kalması ve tüp bebek tedavisinin başarılı bir şekilde sonuçlanması adına oldukça önemlidir.

Dondurulmuş Embriyo İle Tüp Bebek Tedavisi

Dondurulmuş embriyoların çözülmesi sırasında bu aşama geçildikten sonra gebe kalma oranında başarı şansı ise yüzde 25 ile 50 olarak açıklanmaktadır. Başarı oranının düşük olmasındaki en önemli sebep ise dondurulmuş embriyoların uygulanacağı çiftlerin yaşının ilerlemiş olmasıdır. Zira embriyo dondurmanın en önemli sebebi ilerleyen yaşlarda hamile kalabilmektir. Fakat yaş ilerledikçe kişilerin doğurganlığı ve verimliliği azalacağından dolayı tüp bebek tedavisinde başarı oranı da bu nedenle düşmektedir.

Tüp bebek tedavisi olmak isteyen kişilerin tüm bu detayları göz önünde bulundurması gerekmektedir. Tedavinin uygulanacağı merkezde embriyoların uygun bir şey dilde saklanması ve uygun bir şekilde çözüldüğü takdirde dondurulmuş embriyo işlemlerinin hamilelik oluşmasında çok ciddi bir etken olmayacaktır. Bu bakımdan daha çok kişilerin doğurganlık durumu ön plana çıkmaktadır.

Hastalık, ağır ilaçların kullanılacak olması ya da farklı nedenler nedeniyle dondurma yöntemi tercih edilebilir. Uzmanlar tarafından bu konuda önerilen ise en genç yaşta tüp bebek tedavisi için müracaat edilmesidir. Bu açıdan geçerli ve çok önemli bir sebebi bulunmayan kişilerin tüp bebek tedavisinde dondurma yöntemini tercih etmesi çok önerilmez.