Embiriyo Dondurma İle Gelen Mutluluk

EMBiRİYO DONDURMA İLE GELEN MUTLULUK

Son 10 yılda sağlık alanındaki gelişmelerde üreme sağlığı ile ilgili gelişmeler çok önemli yer tutuyor. Sağlık Bakanlığının 2014 ekim ayında yayınladığı yeni bir yönetmelik ile tüp bebek merkezlerinin dondurma laboratuvarı daha önemli bir hale gelmiş oldu. Embiriyo Dondurma İle Gelen Mutluluk  Kardeşini dört yıl sonra doğuracak haberi ile yakın zamanda ilgi çeken bir başarıya imza atan Konya Novafertil Tüp Bebek Merkezi Doktorları Op. Dr. Ali Sami Gürbüz ve Op.Dr. Dilek İncesu bu alandaki gelişmeleri dergimize anlattı.

“1978 yılında ilk tüp bebeğin doğumundan bu yana yüzbinlerce çift yardımcı üreme teknikleriyle çocuk sahibi olmayı başardı. Her geçen gün mevcut tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi yada yeni tedavi imkanlarının keşfedilmesiyle yardımcı üreme teknikleri, soysal, psikolojik ve bedensel birçok hastalığa kaynaklık eden kısırlık problemine çözüm oluyor. Bu çözüm yollarından bir tanesi de vitrifikasyon (hızlı dondurma) yöntemiyle sperm, embriyo, yumurta dondurma ve dondurulmuş embriyo transferi işlemleri.

            Ne zaman Dondurulur

-Özellikle çevresel etkilerle sayısı her geçen gün artan polikistik over hastalarının aşırı yumurta uyarılması sonucu tedavi sırasında oluşan rahatsızlıklar,

-Hiç spermi olmayıp Mikro TESE cerrahisi ile sperm elde edilmiş hastalarda tekrar TESE ameliyatları,

-Testis kanseri yada radyoterapi alacak bekar, evli bay bayan hastaların sperm yada yumurta kaybetme riski

-Tedavi esnasında rahim içersinde oluşabilecek polip, miyom benzeri yapılar,

-Herhangi bir nedenle gebeliğin sakıncalı olması durumları

-Tedavide elde edilen fazla embriyoların tekrar tedavilerinde kullanılması gibi işlemlerde dondurma hasta sağlığı ve maliyet açısından birçok soruna çözüm oluşturuyor

-Yeni yönetmelikle birlikte sağlık kurulu raporu alınması şartıyla henüz doğurmamış veya ailesinde erken menapoz hikayesi olan bayanlarda yumurtalarını dondurabilecekler.

            Hızlı Dondurma Tekniği (Vitrifikasyon)

Yapılan bilimsel çalışmalar dondurulmuş embriyoların çok uzun süre sonra çözüldüğünde bile sağlıklı gebelik şansı verdiğini gösterdi. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliği gereğince dondurulmuş embriyolar beş yıl boyunca sıvı nitrojen içerisinde saklanabiliyor. Vitrifikasyon dondurma yöntemi diğer dondurma yöntemi ile kıyaslandığında çok daha üstün bir teknik olduğunu kanıtladı. Bu yöntem ile dondurulan embriyolar çözüldüğünde

%90 – 100 oranında canlı ve sağlıklı bir şekilde geri dönebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta dondurulan embriyoların kalitelerinin dondurulmaya uygun olmasıdır.Vitrifikasyon yöntemi ile taze embriyo transferlerinde görülebilene yakın gebelik oranları elde edilebilmiştir.”

                       HİÇ SPERMİ OLMAYAN ERKEKLERDE BABA OLABİLİR

Novafertil Tüp Bebek Merkezi doktorlarından Üroloji uzmanı Op.Dr. Ahmet ŞALVARCI gelinen son tedavi yöntemleriyle çocuk sahibi olamayacağını düşünen birçok erkeğin çocuk sahibi olabileceğini söyledi. Yaptığı açıklamada Dr. Şalvarcı; Hiç spermi olmayan erkekleri 3 gurupta inceliyoruz. Vücutta bir hormon eksikliğine bağlı olarak verdiği menide spermi olmayan “Hipogonadotropik Hipogonadozim” hastaları,  İkincisi sperm yapımı normal olduğu halde kanalların tıkalı olmasına bağlı olarak sperm yapımının olmamasıdır. Bu hastalarda bir iğne ile veya başarısız olunursa testisten küçük bir parçanın alınması ile sperm elde edilebilir. Üçüncüsü testiste sperm yapımının bozuk olduğu gruptur ki hastaların büyük bir bölümünü bu hastalar oluşturmaktadır. Bu hastalarda öncellikle testise iğne ile girilerek ve sperm bulunamazsa mikro tese yöntemi ile sperm aranır. Ortalama olarak hastaların %50’sinde sperm bulunabilmektedir.

 

Özellikle mikro-tese operasyonu sonrası sperm elde edilemeyen erkeklerde büyük hayal kırıklığı oluşmaktadır. Bilim insanları göstermiştir ki uzun soluklu ve sabır gerektiren tedaviler ile mikro-tese cerrahisinde sperm elde edilemeyen hastaların yaklaşık %21 inde tedavi sonrası tekrar yapılacak cerrahi işlem ile sperm bulunabilmektedir.

TEKNOLOJİYİ TAKİP EDİP UZMAN EKİPLE ÇALIŞIYORUZ

Merkez bünyesinde biyokimya, hormon tetkiklerinin başka yerlere gitmeden yapılabildiğini  emriyoloji, androloji laboratuarı bulunduğunu kaydeden Dr. Ali Sami GÜRBÜZ , “Hasta müracaat ettiği günden çocuğu dünyaya gelene kadar tüm işlemlerini kurumumuzda gerçekleştirebiliyor. Toplamda 31 kişi ile çalışıyoruz. Psikolog, diyetisyen ve  doktorlarımız ortak karar vererek tedaviye başlıyor. Bu da  gebelik oranına ve hasta memnuniyetine yansıyor. Ayrıca diğer ülke ve illerden gelen hasta sayısını arttırıyor. Kısacası son teknolojik cihazlar, personel eğitimi ve doktorların uzmanlığı bunda etken oluyor.” diyerek sözlerini noktaladı.