Embriyo Transferi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Embriyo transferi, tüp bebek tedavisi için hayati önem taşıyan bir işlemdir.Peki embriyo transferi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Tüp bebek, günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen pek çok çiftin başvurduğu bir yöntemdir. Her geçen gün daha da ilerleyen teknoloji sayesinde, başarı oranı da oldukça artmakta. Başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biri de, tüp bebek tedavisinin sonuncusu olan embriyo transferi süreci. Bu süreçte her ayrıntıya oldukça dikkat edilmali. Çünkü embriyonun rahme başarılı bir şekilde tutunması için, bu işlemin sağlıklı ve kusursuz bir şekilde gerçekleşmesi gerekiyor.

Embriyo transferi sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar

  1. Kişinin, transfer sonrası mümkün olduğunca alkol, kahve ve sigara gibi nikotin içeren maddelerden uzak durması gerekir. Bu tür içeceklerin embriyoya zarar verme oranı yüksek olduğundan, bulundukları ortamlardan da kaçınılmalıdır.
  2. Transfer işleminden sonra bir iki saatlik bir yatak istirahati uygulanmalı. Ancak uzmanlar uzun süreli yatak istirahatinin hastada sinir ve stres durumlarını etkileyeceğinden, süresinin iyi ayarlanması gerektiğini söylüyor.
  3. Birkaç gün kadar ağır hareket ve egzersizlerden de kaçınılmalıdır.
  4. Boya ve sıvılara maruz kalınmamalıdır. Çünkü kurşun içeren maddeler oldukları için, embriyoya zarar verme riskleri yüksektir.
  5. Doktor tarafından önerilmeyen ilaçlar kullanılmamalıdır. İlacın hafif olduğunu düşünseniz bile, önce doktora danışmanız gerekmektedir.
  6. Transfer sonrasındaki ilk bir hafta cinsel ilişkiye girilmemelidir.
  7. Doktorun verdiği iğne ve ilaçları oldukça düzenli kullanılmalı, bir saati bile aksatılmamalı.
  8. Tüketeceğiniz yiyecek ve içeceklere dikkat edilmeli, mümkün olduğunca sağlıklı beslenilmeli.
  9. Hayvanlarda embriyoya zarar verebilecek bakteriler mevcut olabileceğinden, bir süre onlardan uzak durmanızda fayda var.
  10. Son olarak ağır kaldırmamalı ve bu dönemde yakınlarınızdan yardım almalısınız.

Bu maddelerin dışında dikkat etmeniz gereken en önemli şey de sinir, stres ve üzüntüden uzak durmanız gerektiğidir. Bu dönem de özellikle eşinizden destek almalı ve evrene pozitif enerji yollamalısınız. Ayrıca doktorunuz da sizi sürekli kontrol altında tutacağından, endişelenmenize hiç gerek yok.