Embriyo Transferi Sonrası Tutunma Kanaması

Doğal yollarla çocuk sahibi olmanın yanı sıra tüp bebek ile çocuk sahibi olma aşamasında oluşan komplikasyonlar maddi ve manevi açıdan çiftleri daha çok korkutmaktadır. Bunlardan biri de embriyo transferi sonrası tutunma kanamasıdır.

Embriyo Transferi Sonrası Tutunma Kanaması

Normal şartlarda bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yardımcı üreme yöntemlerinden biri olan tüp bebek tedavisi maddi ve manevi açıdan çiftleri oldukça zorlamaktadır. Dolayısıyla doğal yolla oluşan gebeliğe nazaran tüp bebek yönteminde oluşabilecek herhangi bir olumsuz durum çiftleri daha çok etkileyebilir. Oluşabilecek olumsuz durumlardan biri olan embriyo sonrası tutunma kanaması çiftleri oldukça korkutmakta ve kafalarını karıştırmaktadır.

Doğal yolla hamile kalan kadınların rahminde korpus luteum adlı bir sistem oluşmaktadır. Bu sistem ilk haftalarda salgılanma ve embriyonun rahme tutunmasını sağlamaktadır. Embriyonun rahime tutunma sürecine verilen ad ise luteal fazdır.

Luteal Faz ve Tüp Bebek İlişkisi

Tüp bebek döneminde embriyonun rahme yerleştirilmesine kadar anne adayının rahmi transfer işlemine hazırlanır. Dolayısıyla bu süreçte daha fazla yumurta elde edilmeye çalışılır ve anne adayına yumurta uyarma tedavisi uygulanır. Fakat yumurta uyarma tedavisi hormon düzeyini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle her ne kadar elde edilecek yumurta sayısını arttırsa da rahimdeki korpus luteum yapısını bozmaktadır. Zarar gören yapı ise embriyonun rahme yerleştirilmesinden sonraya denk geldiği için kanamalar başlar ve çiftlerde ister istemez endişeye kapılabilirler.

Luteal faz dönemi, tüp bebek tedavisinde kullanılan hormon ilaçları nedeniyle kısalmaktadır. Bu yüzden ise embriyonun rahme tutunmasını zorlaştırır. Fakat bu konuda endişeye kapılmamak gerekir. Tüp bebek tedavisi sırasında luteal faz ilaçları da düzenli olarak yeterince kullanıldığı takdirde bu sorun engellenir. Böylece tedavideki başarı şansını da oldukça arttırmış olursunuz.

konyatupbebek

2 Comments

Tüp Bebek Tedavisi Zor Bir Tedavi midir? - Konya Tüp Bebek

[…] Embriyo transferinin gerçekleştirilmesinin ardından geçen zaman zarfı psikolojik olarak zor olabilmektedir. Anne adayı gebe kalıp kalmadığı konusunda yoğun düşüncelere sahip olacağından dolayı anne adayının 2 hafta endişelenmemesi sabırla beklemesi gerekmektedir. Bu zaman zarfında anne adayı tüm durumlara hazırlıklı olmalı ve gebeliğe kesin gözü ile bakmamalıdır. Tüp bebek tedavisinde her tedavideki gibi olumsuz olma durumları mevcuttur. Ancak şu bilinmelidir ki tüp bebek tedavisinde tedavinin tekrarlayan başarısız tüp bebek tedavisi sayılabilmesi için 3 denemenin de başarısız olması gerekmektedir. Bir araştırmaya göre tüp bebek tedavi yönteminde en iyi sonuçlar 2. ve 3. denemede alındığı belirlenmiştir. Bu bağlamda tüp bebek tedavisi zor bir tedavi değildir. Tüp bebek tedavisini zorlaştıran hastanın psikolojik durumudur. Çiftlerin başarısız olma durumuna karşı her zaman umutlu olmayı kaybetmemesi gerekir. […]

Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir