Embriyo Transferi Sonrasında Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisinde en önemli aşama olan embriyo transferinde çiftlerin bir takım dikkat etmesi gereken konular vardır.

Embriyo Transferi Sonrasında Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüp bebek, anne ve baba adaylarından alınan üreme hücrelerinin özel laboratuvar ortamında döllenmeye bırakılmasıdır. Sonrasında oluşan embriyolardan kaliteli ve sağlıklı olanı seçilerek bireyin rahmine transfer edilir. Bu işlem tedavinin en kısa sürede gerçekleşen uygulaması olmakla birlikte en önemli yönüdür. Embriyo transferinden sonra çoğu birey bu konuda yanlış bilgiye sahiptir. Örneğin embriyo transferi sonrası hareket etmek, öksürmek, sürekli yatmak gibi davranışların doğru olduğunu düşünen bireyler bu konuda yanlış hareket etmektedirler.

Transfer sonrası genel anlamda yapılması gerekenler, doktorun tavsiye ettiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmak ve eğer tedavi sürecin yumurtalıklar fazla uyarıldıysa, bunun sonucunda birey ağrı ya da acı çekiyorsa dinlenme şeklinde yer alır.

Yukarıda belirtilenlerin dışında birey ya da çiftlerin yapması ve yapmaması gereken konular aşağıdaki yazımızda yer almaktadır.

Embriyo transferi sonrası birey birkaç saat dinlenme sürecine girer. Bu iki gün devam edebilir. Fakat sonrasında hiç hareket etmemek ya da yataktan çıkmamak yanlış bir düşüncedir. Birey bu kısa dinlenme sürecinden sonra günlük rutin işlerine devam edebilir.

Bu süreçte stres önemli bir yer tutmaktadır. Tedavi öncesi ve sonrası çiftler olabildiğince stresten uzak durmalıdırlar. Aksi takdirde bu onları olumsuz bir sonuca götürebilir.

Transfer sonrası birey aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalı ve bolca sebze tüketmelidir.

Aynı zamanda asitli içecekler, kahve ve bitki çaylarından da kaçınılmalıdır.

Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan mutlaka uzak durulmalı.

Doktor tavsiyesi dışında asla ilaç kullanılmamalıdır.