Embriyoların Oluşturulması Ve Dondurularak Saklanması

Embriyoların Oluşturulması Ve Dondurularak Saklanması Tekniği

İnsan embriyolarının dondurulması, 1980’lerin başlarından beri rutin bir prosedür olmuştur. Embriyoların Oluşturulması Ve Dondurularak Saklanması tekniği (çoğu tüp bebek merkezinde yaygın olarak kullanılmaktadır), hücrelerdeki su içeriğinin buz kristalleri oluşturmasını önlemeye çalışan yavaş bir dondurma işlemini içerir.

Kristaller oluştuğunda, embriyolar zarar görür ve canlılıklarını kaybeder. 2006’dan bu yana, vitrifikasyon adı verilen ultra-hızlı bir dondurma işlemi kullandık. Bu yenilikçi süreç, hücreleri hızla dondurmakta ve böylelikle hücre içi buz oluşumunu önlemekte ve hücre hasarını önlemektedir.

Vitrifikasyon, sıvı nitrojende depolamadan önce, embriyo veya yumurtaları küçük bir miktarda (0,1 mikrolitreden az) özel bir çözeltinin dondurulmasını içerir. Embriyoların dondurularak saklanması, insan embriyoları için yaklaşık% 75-80’lik bir hayatta kalma oranı verir. Buna karşılık,Yumurta / embriyo ya da blastosistler üzerinde tam CGH testi gerçekleştirmenin birkaç hafta sürmesi nedeniyle aynı döngüde yeni bir blastosistin transferi için test sonucunun bulunması mümkün değildir.

Karşılaştırma yaparak, PGD’nin kısmi genetik testi, taze embriyoların aynı tüp bebek döngüsünde aktarılmasını sağlayan biyopsiden 2-3 gün sonra gerektirir. Dolayısıyla, şu an gelecekteki FET için blastosistleri kriyoprezervasyon (vitrifiye) ve depolamak için yaklaşmakta olan menstrüel siklüsünde (yani, aşamalı tüp bebek) gerekli kılmaktadır. Vitrifikasyon yönteminin güvenliği ve etkinliği, başka türlü sağlıklı bir embriyoya zarar vermek için en az endişe duyan FET tarafından çözülmüş blastosistleri artık aktive etmeyi mümkün kılmaktadır.

RE tedavi genelde embriyolar dondurulması gerektiğinde tavsiyede bulunurken nihai karar hasta / çift kadardır. RE, süreci beklentilerinin en iyi şekilde karşılaması için yönlendirmelidir. Çoğu merkezimizde, çözülmüş embriyoların embriyonun hangi aşamada olursa olsun uterusa nakledilmeden önce blastosist evreye gelişmesine izin verilir. Bu, yumurtaların gelişmenin en erken evresinde (2PN veya pronukleat yumurtaları) dondurulduğu zaman, çözülüp birkaç gün boyunca kültürlenecekleri anlamına gelir. Gelişme blastosist evresine erişenler uterusa transfer için uygundur. Aksine, donmuş blastositler eritilir ve birkaç saat sonra aktarılır. Mevcut tüm kanıtlar, çözülmüş blastokistlerin yer değiştirmesinin tüp bebek tedavi yönteminin başarısızlık riskini arttırmadığını göstermektedir.