Embriyoların Rahim İçine Yerleştirilmesi

Tüp bebek tedavi yöntemlerinde anne adayının yumurtalıklarının tam istenilen olgunluğa ulaşabilmesi için birtakım hormonal ilaçlar uygulanmaktadır. Yumurta hücrelerinin gelişimini destekleyen bu aşamadan sonra, özel tıbbi aletler aracılığı  ile anne adaylarının olgunlaşan yumurta hücreleri tümüyle toplanır. Toplandıktan sonra yumurta toplama işlemi, 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Toplamış olan bu yumurtalar daha sonra laboratuvar ortamında erkek üreme hücreleri ile bir araya getirilerek, döllenmeye maruz bırakılır. Uygulamadan  Yaklaşık olarak 48  saat sonra döllenmenin gerçekleşip gerçekleşmediği uzmanlar tarafından kontrol edilerek, meydana gelen embriyolar arasındaki gebelik için en uygun kaliteye sahip olan yumurtalar tespit edilerek, ayrıştırılır. Tedavinin son aşaması olmuş olan embriyo transfer işlemi için hazırlanan embriyoların transfer sayısına göre. Anne adaylarının yaşı, yumurta rezervleri ve infertilite (kısırlık) nedenine göre olumlu olumsuz kararlar verilir. Ancak birden fazla embriyonun transfer edilmesi ile çoğul gebeliğin neden olabileceği risk faktörlerinin engellenmesi amacı ile embriyo sayısı yasal karar olarak sınırlandırılmıştır. Sağlık bakanlığının verdiği karar ile 6 Mart 2010 tarihinde tüp bebek yönetmenliği yasası yeniden düzenlenmiştir. Bu yasaya göre üreme çağındaki 35 yaş altındaki anne birey adaylarına ilk iki tüp bebek denemesinde yalnızca bir embriyo transfer edilebilmesine, üç ya da daha fazla denemeye rağmen maalesef gebelik  elde edemeyen hastalara ise iki embriyo transferinin gerçekleştirilmesine izin verilmiştir. Fakat döllenme aşamasında elde edilen kaliteli embriyoların bir sonraki dönemlerde ihtiyaç halinde kullanılabilmesi amacıyla dondurularak saklanabilmektedir.

Embriyo Transfer İşlemi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisine başvuran bireylere yapılan bazı test ve tetkikler sonucunda, bireylerin sorunlarına yönelik uygun tedavi şekilleri belirlenmektedir. Genel olarak klasik tüp bebek protokolünde uygulanmış olan aşamalardan sonra elde edilmiş olan embriyolar anne adaylarının rahmine yerleştirilerek, tedavi süreci tamamlanmaktadır. Tedavinin başarısını etkilemiş en hassas süreç olan embriyo transferinde, anne adaylarının  klinik şartlar altında hazırlanması ile yapılmaktadır. Öncelikle anne adayları muayene pozisyonunu alır ve daha sonrasında rahim ağzıyla beraber vajen, özel steril sıvılarla temizlenir. Daha sonrasında ise  transfer edilmek üzere hazırda bekletilen embriyolar tıbbi bir aracı olan ince bir kateter yardımı ile anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu uygulama tamamen ağrısız ve 5-10 dakika gibi kısa bir sürede kolaylıkla gerçekleştirilen bir işlemdir. Ancak tedavinin yüklediği endişe hali anne adaylarının heyecanlı ve stresli olmasına neden de olabilir. Bu yüzden transfer işleminden önce anne adaylarına hafif dozlarda sakinleştirici iğne veya hap uygulanabilir. Embriyoların anne adayını rahmine yerleştirilmesinden sonra, son olarak gerekli kontroller yapılır. Ardından, anne adayları evlerine dönebilir. Bu süreçten sonra gebeliğin elde edilmesi beklenir.

Anne adaylarının embriyo transferinden sonra dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Anne adayları tedavi gereği yoğun bir şekilde strese maruz kalabilir. Ancak bu durum süreci ve başarı oranını etkilemektedir. Bu nedenle anne adayları mümkün olabildiğince rahat ve huzurlu ortamlarda bulunmalıdır.

Sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca sigara içilen ortamlar da anne adayı için sakıncalı durumlar yaratabilir.

Hamilelik testinin yapılacağı güne kadar, doktor önerisi dışında herhangi bir durumda kesinlikle ilaç kullanmaması gerekir.

Fiziksel yorgunluğa neden olabilecek davranışlardan ve aktivitelerden uzak durması gerekir.

Embriyo transferinden sonra bel ve kasık ağrısı ortaya çıkabilir. Ayrıca transfer gününde koyu renkli bir akıntı durumu da yaşanabilir. Fakat anne adayının endişelenmemesi gereken geçici bir durumdur. Eğer şikayetler devamlılığını korursa, anne adayının her ihtimale karşı mutlaka doktora başvurmalıdır.

 

Embriyo transferinden sonra hangi durumlarda doktora başvurulması gerekir?

  • Yüksek ateş
  • Anormal vajinal kanama ve akıntı
  • İdrar yaparken ağrı ve güçlük çekme
  • Bulantı ve kusma
  • Karında şişkinlik
  • Nefes almada güçlük çekme
  • Şiddetli sırt ağrısı

Genital bölgede meydana gelmiş olan değişimlerde mutlaka ama mutlaka vakit kaybetmeden biran önce doktorunuza başvurmanız önerilmektedir.