Endometriozis Nedir?

Ülkemizde yaklaşık 1,5 milyon kadında görülen bu rahatsızlık, ağrılı adet, ağrılı cinsel ilişki, kabızlık, şişkinlik gibi birçok sorunlara yol açmaktadır. Peki endometriozis nedir?

Rahmin içerisinde bulunan bu tabaka, her adet döneminde dökülerek adet kanamasını oluşturur. Fakat bazen rahmin dışında yani mesane, yumurtalık hatta beyin, böbrek ya da bağırsak gibi organlarda da yer alabiliyor. Günümüzde hala tedavisi ve sebepleri tartışılmaya devam eden hastalık, sadece ağrı çekmekle kalmayıp, kısırlığa (infertilite) kadar yol açabilmektedir.

Dünyada yaklaşık 176 milyon Türkiye’de ise 1,5 milyon kadında görülen endometriozis, çoğunlukla 15 ila 49 yaş aralığında ve üreme çağındaki her 10 kadından 1’inde görülmektedir.

Endometriozis’in belirtileri nelerdir?

Endometriozis, bazen tesadüfen yani hiçbir şikayet olmadan da gelişebilir. En sık karşılaşılan belirtisi ise sancılı adet kanamasıdır. Bunun dışında yukarıdaki yazımızda da belirttiğimiz gibi bu yapı daha farklı yerlere yerleşip, bulunduğu organa göre de farklı belirtiler vermektedir. Örneğin akciğere yerleştiği takdirde kanlı balgam, beyine yerleştiğinde epilepsi gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Diğer belirtileri ise sancılı büyük abdest, zaman zaman idrar ve dışkıda kan görülmesidir.

Endometriozisin en sık yerleştiği organ yumurtalıklardır. Burada oluştuğunda ise çikolata kisti dediğimiz kitleye yol açar. Çikolata kisti oluşması ise bireylerde, kabızlık, ağrılı cinsel ilişki ve kasıklarda ağrılara neden olmaktadır. Endometriozis bazı durumlarda ise kısırlığa kadar yol açmaktadır.

Endometriozis, yapılan araştırmalar sonucu uzun süreli ve iyi huylu östrojen bağımlı bir hastalık olduğuna değinilmiştir. Bu sebeple tedavi sonrası tekrarlama olasılığı görülebilmektedir.