Erkek Kısırlığına Tüp Bebek İle Çözüm

Erkekten kaynaklı kısırlıkta tüp bebek tedavisi ile çözüme kavuşmak mümkün. Kısırlık tedavisinde tüp bebek tedavisi uygulanarak kısırlık sorununa etkili çözümler getirilmekte.

Erkek Kısırlığına Tüp Bebek İle Çözüm

Kısırlık sadece kadınlarda rastlanılan bir sorun değildir. Kısırlık erkeklerde de çokça görülen bir sorun olmaktadır. Erkek kısırlığında ya sperm hiç oluşmaz ya da vücut dışına sperm aktarımı gerçekleşmez. Veya az bir miktar sperm çıkışı olur. Bu durumda öncelikli olarak kısırlıkta tedaviye gidilmeli. Aksi takdirde çocuk sahibi olmak zorlaşır. Uzmanlara göre erkek kısırlığına tüp bebek tedavisi ile çözüm getirilmekte. Peki, erkek kısırlığına etki eden unsurlar nelerdir? Erkek kısırlığına tüp bebek tedavisi ile gerçekten çözüm getirile bilinir mi?

Erkek Kısırlığına Neler Neden Olmakta?

Sperm: Erkeğe bağlı kısırlıkta en önemli etkenlerden biri spermdir. Erkek kısırlığında spermin etkisi yüzde 75 oranlarındadır.

Sperm sayısının azlığı: Sperm sayısının normalin altında olması ya da spermin hiç bulunmamasıdır.

Yapı olarak bozuk sperm: Spermin olması gerektiği yapıda olmaması, spermde çeşitli bozukluklar olmasıdır.

Spermde hareketsizlik: Spermlerin hareketsizlik göstermesi durumunda Sperm ve yumurtanın birleşerek döllenmesi olanaksız hale gelir.

Testisler: Sperm üretimi testislerde gerçekleşir. Testislerde meydana gelebilecek herhangi bir bozukluk erkekte kısırlığa neden olabilir.

Kullanılan ilaç ve alkol: Bilinçsiz şekilde kullanılan ilaçlar ve alkol tüketimi erkek hormonlarında bozukluğa neden olur. Bu durumda erkekte kısırlığa yol açar.

Vasektomi: Meni yolunda yapılan cerrahi operasyon sonucunda sperm meni içine geçemez. Spermin meni içine geçmemesi erkekte kısırlığa yol açar.

Hipegonadizm: Sperm üretimi için gerekli olan hormonların vücut tarafından salgılanmamasıdır.

Kısırlık Tedavisinde Tüp Bebek Tedavisi

Erkekten kaynaklanan kısırlıkta, kısırlık tedavisi ile birlikte tüp bebek tedavisi de uygulanabilmekte. Bu yöntem sayesinde erkekteki sperm yetersizliği tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilmekte. 1992 yılında Brüksel Vrije Üniversitesinde uygulanan tek spermle tedavi yöntemi ile tüp bebek tedavisinde başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bu yöntemde erkekten alınan sperm uygun laboratuvar ortamlarında yumurta ile bir araya getirilmekte. Bu işlem ile tüp bebek tedavisi yapılmakta. Bu sayede milyonlarca çift anne baba olabiliyor.