Erken Menepozda Tüp Bebek Tedavisi

Erken menepoz durumunda erken teşhis ile yapılacak tüp bebek tedavisi ile çiftlerin çocuk sahibi olabilmesi mümkün.

Erken Menepozda Tüp Bebek Tedavisi

Kadınların ergenlik döneminden itibaren başlayan adet kanaması Menepozla birlikte son bulmaktadır. Menepoz anlam olarak son adet kanamasını ifade etmektedir. Kadınlarda 40′ lı yaşlardan sonra başlayan menepoz dönemi  55 yaşlarına kadar gerçekleşen zamanda adet kanamaları düzensiz bir hale gelir ve ardından adet kesilme süreci ile sonlanır. Menepoz dönemi kadınlarda kendini gösterir ve aniden meydana gelen bir süreç değildir. Kadınlarda ilk olarak vücut farklılaşmaları ile kendini gösteren bu sürçte ilk zamanlarda yumurtalar azalır ve gece terlemesi , ateş basması , adet düzensizlikleri , gerginlik şeklinde kendini göstermeye başlar. Söz konusu belirtilerin gittikçe artması ile yumurtalıklar işlevini yerine getiremez ve menepoz ortaya çıkar. Kadınlarda çoğunlukla 45 ila 50 yaşları arasında görülen menepoz dönemi , bazen bazı kadınlarda daha erken olarak görülebilir. Eğer bir kadında görülen adet kanaması normal sürecinden önce 35 yaşından daha önce ortaya çıkar ve kalıcı olarak kanamalar kesilirse bu durum erken menepoz olarak adlandırılır.

Erken menepozun sebepleri arasında ; kromozom bozuklukları , ameliyat yöntemi ile yumurtalıkların alınması , aile öyküsü , stres , beslenme şekli , yaşam tarzı , kanser tedavisi ve otoimmun hastalıklar yer almaktadır. Erken menepoz dönemi kadınların öngöremediği bir durum olması sebebiyle oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu durum gerçekleştiğinde kadınlarda 40 yaşından önce adet kanamaları sonlanır ve salgılanan östrojen hormonu azalır. Bununla birlikte LH ve FSH hormonları yükselmeye başlaması ile birlikte yumurtalıklarda foliküller tükendiğinden dolayı yeni yumurta hücresi meydana gelmeyeceği için gebelik de gerçekleşmez.

Teşhisin konması ile birlikte kadınlarda uygulanan tedavi ile tekrar düzelme gerçekleşebilir. Gerçekleşen bu durumla birlikte yardımcı gebelik yöntemlerinden olan tüp bebek tedavisi ile çiftler çocuk sahibi olabilmektedirler. Eğer kadınlarda bu durum tespit edildiyse ve halen kanamalar devam ediyorsa bu durumda tüp bebek tedavisinin uygulanmasıyla gebelik elde edilebilir. Ancak eğer erken menepozla gerçekleşen adet kanamalarının son bulması durumu oluşmuşsa bu durumda yapılabilecek bir şey kalmaz.