Erken Menopoz Döneminde Tüp Bebek Tedavisi

Ülkemizde her geçen gün tüp bebek oranı artış göstermekte. Peki, kadınların erken menopoz döneminde tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olma imkânı var mı?

Menopoz son adet kanaması demektir. Kadınlar genel olarak menopoz dönemine 40 yaşından sonra girerler. Bu süreç 40 yaşından sonra yaklaşık olarak 55 yaşına kadar devam eden adet kanamalarının düzensizleşmesiyle, daha sonrasında ise adet kanamasının kesilmesiyle biten süreçtir. Halk arasında “erken menopoz” olarak bilinen, “erken ovaryan yetmezlik” kadınlarda 40 yaşından önce adet kanamasının kesilmesiyle başlayan bir süreçtir. Erken menopoz, kadınlar için üreme açısından büyük bir etkendir. Menopoz ile birlikte kadınlardaki östrojen hormonunun salgılanmasında azalma başlar.

Erken menopoz dönemi öncesinde tespit edilemeyen bir dönemdir. Kadın menopoz dönemine girdiği sırada, adet kanamaları kesilir. Bu durumda olan kadınlarda kan testi yapılarak, LH ve FSH değerleri ölçümü yapılır. Test neticesine bağlı olarak menopoz teşhisi koyulur.

Erken Menopoz Döneminde Tüp Bebek Tedavisi

Her kadın doğal olarak menopoz dönemine girer. Menopoz dönemine giren kadınlarda doğurganlık kabiliyeti kaybolur. Ancak menopoz dönemine normalin altı yaşlarda giren kadınlar daha önce gebelik dönemi geçirmemiş olabilirler haliyle bu duruma hazırlıksız yakalanırlar. Bu durumda olan kadınlarda yardımcı üreme yöntemlerine başvurmak gerekebilir. Bu yöntemlerin içinde en başarılı olanı ise tüp bebek tedavisidir. Şayet kadın erken menopoz değil de normal yaşlardaki menopoz dönemine girmiş ise bu durumda tüp bebek tedavisi başarılı bir sonuç vermeyecektir.

Erken menopoz döneminde olan kadınlarda yumurta dondurma, kök hücre ve tüp bebek tedavisi gibi yöntemler gebe kalmada başarılı sonuçlar vermektedir. Erken menopoz döneminde olan ve yumurta hücreleri artık tükenmiş olan kadınlarda tedavi uygulansa dahi gebe kalma şansı yoktur. Tüp bebek tedavisi ile yalnızca yumurtaları tükenmemiş olan erken menopoz dönemindeki kadınlarda başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ancak hücresi olmayan erken menopoz dönemindeki kadınlarda gebe kalma şansı yoktur.

Her ne kadar erken menopoz dönemi az rastlanan bir sorun olsa da anne adaylarının rutin olarak her sene doktora başvurmaları gerekmekte. Kadınların bir takım hormon testleri ve yumurta rezervi ölçümleri yaptırmaları önem arz etmekte.