Fazla Kilolar Tüp Bebek Tedavisini Etkiler Mi

Fazla kilolar tüp bebek tedavisini etkiler mi ? Sorusu bir çok insanın kafasında soru işaretleri bırakan bir soru. Aşırı kilo ve aşırı zayıflık, bireylerde bir akım hastalıklara sebebiyet vermektedir. Aşırı kilo, normal hayatta zararlı olduğu gibi, tüp bebek tedavisini de olumsuz etkileyebilir.

Tüp bebek tedavisi, normal yolla gebelik yaşanamadığı takdirde başvurulan tedavi yöntemlerinden birisidir. Tedaviye karar veren çiftleri bekleyen süreç, yalnızca tedavi sürecinden ibaret değildir. Uzman doktorlar, tedaviye başlamadan önce anne ve baba adaylarını bir takım testlere tabi tutarlar ve tedavi için uygun olup olunmadığına karar verilir. Bireylerdeki aşırı zayıf olma ya da aşırı kilolu olma durumları, tüp bebek tedavisini olumsuz anlamda etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Aşırı zayıf ya da kilolu olma, genel anlamda da hayatımızda olumsuz etkiler yaratır ve bir takım hastalıklara neden olabilir. Aynı şekilde tüp bebek tedavisindeki başarı oranı da kilo nedeniyle düşmektedir.

Obezite, halk arasında aşırı şişmanlık olarak nitelendirilmektedir ve bireylerde çeşitli hastalıklara sebebiyet vermektedir. Obezite hastalarında görülen olumsuzluklardan biri de kadınlarda üreme sorunlarını meydana getirmesidir. Aşırı kilo, kişide aşırı yağ oranı demektir ve aşırı yağ vücuttaki insülin direncini arttırır. Bu durumda şeker hastalığı ve tansiyon yüksekliği gibi rahatsızlıklar görülebilir. Her iki hastalıkta gebelik sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Aşırı kilo hormonal anlamda da bir takım düzensizliklere yol açar. Hormonal bozukluklar da gebelik şansını azaltır. Tüm bunların yanı sıra, aşırı kilolu hastalara kullanılan tüp bebek ilaçlarının etkisi azalmaktadır. Bu nedenle ilaçlar daha yüksek dozda verilir. Bu da çiftleri maddi açıdan zorlayabilir. Aşırı kilolu kadınlarda embriyo tutunma oranı da daha azdır.

Fazla Kilolar Tüp Bebek Tedavisini Etkiler Mi

Aşırı kilo, kadınlarda olduğu gibi erkekte görüldüğü takdirde de tüp bebek tedavisinden olumlu sonuç alma ihtimalini düşürür. Kadınlarda üreme şansını azalttığı gibi, erkekte de, sperm kalitesinin düşmesine neden olur. Sperminde azalma görülen aşırı kilolu erkeklerin sperm sayısı, normal kilolu erkeklerden 8 milyon daha azdır. Obezite hastalığı olan erkeklerin Östrojen sayısı artar ve testesteron sayısında da düşüş görülür. Bu durum, spermin hem sayısını hem de kalitesini azaltır.

Bir önceki Stresin Tüp Bebek Tedavisine Etkileri başlıklı yazımızda Tüp bebek tedavisinde stresin etkisi nedir? Stres, tüp bebek tedavisi başarı oranını etkiler mi? konularını ele aldık.