Gelişim Sırasında Embriyonun Etkilendiği Faktörler

Normal yolla oluşan hamilelikte embriyonun etkilendiği bir takım etkenlerden, tüp bebek ile oluşan gebelikte etkilenmektedir. Fakat bazı durumlar tüp bebekte farklılık gösterebilir.Peki gelişim sırasında embriyonun etkilendiği faktörler nelerdir?

Yardımcı üreme tekniği tüp bebek yöntemine başvuran her çift olumlu sonuçlar almanın peşindedir. Fakat bu sonuç her zaman istenildiği şekilde oluşmaz. Bazı çiftler pozitif sonuç almak için tedaviyi tekrarlayabilir çünkü ilk denemede gebelik oluşmayabilir.

Gelişim Sırasında Embriyonun Etkilendiği Faktörler

Tedavi sonrası oluşan gebelikler, anne karnında gelişmede ve doğum sonrası oluşan problemler normal yolla hamile kalan bireylerle farklılık göstermez. Aksine tüp bebek yöntemi maddi manevi her anlamda zahmetli bir süreç olduğundan dolayı anne karnındaki gelişiminde ve doğum sonrasında daha dikkat edilir.

Embriyo gelişiminde, anne baba adaylarının fizyolojik yapıları da olmak üzere; yumurta, sperm, embriyo, rahim yapısı ve laboratuarların fiziki koşulları etken göstermektedir.

Anne adaylarının yaşı 38’den büyük ise bu; gebelik oluşmamasını, oluşan gebeliğin kaybedilmesi gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu da genel olarak yaştan dolayı yumurtalıkların kromozomal bozukluklarına bağlıdır. Yani yumurta kalitesi embriyo gelişimini etkilemektedir.

Bir diğer sebep ise sperm kalitesidir. Bu durum erken embriyo gelişiminde embriyonun kalitesini etkilemektedir.

Embriyonun sperm ve yumurta kalitesi dışında etkilendiği diğer bir etken ise rahme transfer arasında laboratuarda geçen süre zarfıdır. Embriyonun büyütüldüğü laboratuvar koşulları son derece önemlidir. Bu süreçte embriyoya en az stres yaşatan deneyim sahibi ve teknolojik ortamda gelişmesi sağlıklı bir embriyo için gerekli şartlardandır.

Anne adayının rahim yapısı da diğer etkenlerden biridir. Rahimdeki anatomik bozukluklarda embriyo gelişimini tetikleyen nedenlerdendir.