Genetik Açıdan Sağlıklı Embriyolar Nasıl Seçilmektedir ?

Tüp bebek tedavinizin başarı oranınızı arttırmak için Genetik Açıdan Sağlıklı Embriyolar Nasıl Seçilmektedir? Sorusunun cevabını bilmelisiniz. Çünkü genetik açıdan sağlıklı embriyo demek, başarılı bir tüp bebek tedavisi demektir.

Novafertil Tüp Bebek Merkezi, insanlara bir aile sahibi olma hayallerini kurmalarında yılların tecrübesine sahiptir. Öncü yaklaşımımızın bir parçası, başarılı bir hamileliğe sahip olma ve eve sağlıklı bir bebek getirme şansını en yüksek teknolojiyi ve teknikleri kullanarak sunuyor. En yeni doğurganlık hizmetlerimizden ikisi ve IVF başarı oranlarını artırmak için sağlıklı bir embriyo seçmenize nasıl yardımcı olabileceğiniz hakkında size daha fazla bilgi vereceğiz.

Çok kromozomluluk – gebelikte düşük yapmanın temel sebeplerindendir

Hamileliklerin düşük ile sonuçlanmasının önde gelen nedenlerinden biri de kromozom anormalliklerinden kaynaklanmaktadır. Her bir embriyo, spermden 23 kromozoma ve bu 23 kromozomun bir kopyasını yumurtadan almalıdır. Bazı durumlarda, özellikle yaşlı kadınlarda, kromozomlar dengesiz olabilir – çok az veya çok sayıda kopya veya kromozom parçası olabilir. Buna anöploidi denir ve maternal yaş arttıkça anöploid oluşma riski artar. Çoğu durumda, dengesiz kromozomlara sahip bir embriyo normal şekilde gelişemez ve gebeliğin düşük ile sonuçlanmasına neden olur. Bazı durumlarda başarılı bir hamilelik olabilir, ancak kromozomal dengesizlik sağlık sorunları veya yaşamı sınırlayan koşullara neden olacaktır.

İmplantasyon öncesi genetik tarama (PGS)

Yumurtalar gübrelendikten sonra embriyo birkaç gün boyunca laboratuvarda yetiştirilir, birkaç hücre yüksek eğitimli bir embriyolog tarafından uzaklaştırılır ve kromozomlar incelenir. Sağlıklı görünen bir embriyo aktarılabilir ve kalan sağlıklı embriyolar daha sonra kullanmak üzere dondurulabilir.

Belirli kriterleri karşılayan kişiler için en koşullar şunlardır:

  • 35 yaş üzeri kadınlar
  • Daha önce birçok başarısız tüp bebek denemesi
  • Tekrarlayan düşükler
  • Yüksek riskli kromozomal problemleri olan sperm
  • Ailede bulunan kromozom anormallikleri

Zaman Aşımı Görüntüleme

Bir laboratuarda bir embriyo yetiştirmek kesin şartlar gerektirir ve zaman aşımı mikroskopisi embriyologlarımızın embriyolarınıza rahatsız etmeden bakmalarını ve normal gelişme için ideal şartlarda kalmalarını sağlar. Tüp bebek tedavisinin önemli aşamalardan birisi implantasyon için doğru aşamada embriyo seçmektir. Embriyolar ile gelişme oranları arasında bir miktar doğal farklılık vardır ve zaman içinde fotoğraf çekerek gelişme izlenebilir. Bazı hastalar, embriyolarınızın en sağlıklı olanını seçme şansını en iyi şekilde verir ve başarılı bir implantasyon ve gebelik şansını arttırdığı için, başarısız tüp bebek tedavisi veya daha büyük hastalara sahip olanlar gibi zaman atlamalı mikroskobu kullanarak yararlanabilir.

Time Lapse Mikroskopi Nasıl Çalışır?

  • Her bir embriyo, özel bir mikroskop, kamera ve bilgisayarla donatılmış bir inkübatöre yetiştirilir
  • Bir kamera, gelişimdeki ufak değişimlerin algılanabilmesi için her 20 dakikada bir embriyonun fotoğrafını çeker.
  • Bu resimler eğitimli embriyo uzmanları tarafından incelenir.
  • Daha sonra en sağlıklı embriyo (lar) rahme transfer için seçilebilir
  • Kalan tüm embriyolar daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir