Genetik Testlerin Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarındaki Etkisi

Tekrarlanan tüp bebek tedavisinde ya da tüp bebek tedavisine karar veren çiftlerde genetik testler (Real Time PCR) yapılması, tedaviye başarı kazandırırken aynı zamanda da embriyonun genetik yapısını erken zamanda öğrenmede kazanç sağlıyor.

Genetik Testlerin Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarındaki Etkisi

Genetik bozukluklar, hastalık taşıma, yakın akraba evlilikleri gibi faktörlerin doğurduğu sorunlar, doğacak çocuk üzerinde büyük ve olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Bebek üzerinde önemli risk faktörleri yaratan sorunlar, bebeğin engelli, zeka geriliği, otizm spektrum bozuklukları, gelişim geriliği gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Genetik bozukluklar, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları, tüp bebek tedavisi ya da normal yolla hamile kalan çiftlerde de büyük risk taşımaktadır. Fakat modern teknoloji sayesinde yapılan genetik testlerle artık bu sorunlar en kısa sürede öğrenilebiliyor.

Tüp bebek tedavisi ile hamile kalan bireylerde, ilerleyen teknoloji ile genetik testlerin sonucu artık 4 saat gibi kısa bir sürede öğrenilebiliyor. Bu nedenle oluşan embriyolar dondurulmaya gerek kalmadan anne rahmine taze olarak transfer ediliyor. Bu sayede dondurma işleminden de %20 oranında maddi anlamda kazanç sağlanabiliyor.

Yapılan araştırmalar sonucu, yeni genetik test 38 yaş üzeri tüp bebek tedavisi adaylarda,  tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında, düşük oranında ve tekrarlayan gebelik kayıplarında azalma gösterirken, gebelik oranında artış gözlemlenmiştir.

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında yapılması gerekenler

Çiftler ilk olarak tüp bebek tedavisinde başarısızlığa yol açan nedenleri belirleyerek bunlardan kaçınmalıdırlar. Daha sonrasında ise genetik veya sistemik rahatsızlıklarının olup olmadığını araştırmalıdırlar. Genetik bir sorun ile karşılaştıklarında ise tarama testleri yapılarak soruna göre tedavi yolu seçilir. Bunların dışında rahim içi bozuklukları rahatsızlığı ile karşı karşıya kalındığı takdirde tedavi edilerek, embriyonun gelişimi için uygun ortam hazırlanmalıdır.