Genetik Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Genetik tüp bebek yönteminde, genetik müdahaleler yapılıyor. Anne ve babadan alınan örnekler sonrasında oluşturulan embriyoda özellikle kalıtsal hastalıklar genetik müdahalelerle yok ediliyor. Böylece tüp bebek tercih eden çiftler, daha sağlıklı bebekleri dünyaya getirebiliyor.

Yakın bir tarihte başlayan genetik tüp bebek yönteminde genetik müdahale embriyoların anne rahmine yerleştirmeden evvel yapılması gerekiyor. Bu müdahalede ise çocuğun herhangi bir kromozal soruna sahip olup olmadığı, genetik olarak bir rahatsızlığın oluşup oluşmadığı kontrol ediliyor. Daha çok genetik olarak geçiş yapan rahatsızlıklara karşı kontrol amaçlı geliştirilen bu yöntem, daha sağlıklı bireylerin yetişmesinde de önemli bir rol oynuyor. İlk olarak 2000 yılında denenen ve ABD’de başarılı bir şekilde uygulanan bu yöntem, daha sonrasında pek çok merkez tarafından örnek alınarak uygulanmaya başlanmıştır.

Genetik Tüp Bebekte İnceleme Ve Seçim Nasıl Yapılır?

Bu yöntemde embriyolar arasında inceleme yapılır. En sağlıklı ve herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan embriyo seçilerek rahme yerleştirilir. Böylece hamilelik oluşması halinde bebeğin de sağlıklı olması sağlanır. PGT olarak bilinen bu tedavi türünde, embriyo incelemesinde özellikle dikkat edilen rahatsızlıklar şöyledir;

  • Hemofili
  • Duken
  • Nöromüsküler distrofi
  • Koromozomal hastalıklar

Uygulama 24 saat içinde tamamlandığından dolayı tüp bebek takviminde herhangi bir aksama yaşanmaz. Üstelik genetik tüp bebek için çalışmalar devam ettiğinden dolayı önümüzdeki yıllarda daha yüksek başarı oranlarına ve daha sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesinde de daha etkin rol oynanabilir.