Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm anne adaylarının merakı olan ve özen gösterdiği hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk olarak gebelik öncesi önlemler yer almaktadır. Peki bunun için ne yapılmalı?
Bir çocuğa hamile kalmadan önce de dikkat edilmesi gereken unsurların gebelik döneminde daha da özen gösterilmesi gerekir. Hamile olan birey öncelikle fiziksel ve psikolojik anlamda kendine önceki dönemlere nazaran daha dikkat etmelidir. Sorunsuz ve sağlıklı hamilelik için birkaç basit uygulamaya dikkat ederek bu zaman dilimini daha rahat ve endişesiz atlatabilirsiniz.

Öncelikle başta erken doğum öncesi kontrollerinizi mutlaka yaptırmalısınız. Bebeğiniz ve sizin içinde gerekli olan bu durum için doktorunuzdan randevu aldığınızda o gün komplikasyonlara yol açabilecek durumlar için kontrolden geçersiniz.

Günlük Yaşamınızda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de ne yediğinize özen göstermenizdir. Bu dönemde 300 gr ek kalori almanız gerekirken bolca protein almaya da özen göstermelisiniz. Bunların dışında az pişmiş yumurta ve et, pastörize edilmemiş süt ürünleri gibi yiyeceklerden kaçınmalısınız. Hamile kalmadan bir ay önce 400 mikrogram folik asit almaya dikkat etmelisiniz. Folik asit, gebeliğin erken dönemlerinde yeterli miktarda alındığında bebeğin spina bifida gibi sinir küpü doğum kusurlarını geliştirme riskini büyük oranda azaltır. Gebeliğin ikinci ve üçüncü ayında artan demir eksikliği için de demir ihtiyacınızı karşılamaya özen göstermelisiniz.

Hamilelik döneminde hormonal değişikler sonucu artan diş eti rahatsızlıkları için ağız sağlığınıza da aksatmamanız gerekir. Alkol, uyuşturucu sigara ve kafein gibi zararlı maddelerden uzak durmanızın yanında dinlenme, düzenli egzersiz yapmaya ve kendinizi üzmemeye de özen göstermeniz gerekmektedir.