Hangi Aşamadan Aşılama Tedavisine Başvurmalıyım?

Aşılama tedavisine başlayacak olan kadının, yumurta hücresinin olması gerekir. Hormonal bir problem yaşamıyor olması gerekir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, tüp bebek tedavisi önerilir. Yumurtalık üretimi olan ve hormonal açıdan bozukluk olmayan kadınlar, aşılama tedavisi için uygundur. Erkeklerde ise; yeterli sayıda sperm sayısının olması ve sperm kalitesinin yüksek olması gerekmektedir. Bu nedenle, çiftlerde aşılama tedavisine başlamadan önce erkeklere sperm testi yapılır. Azospermi olan erkeklere aşılama tedavisi uygulamak tercih edimez.

Aşılama tedavisi, tüp bebek tedavi yöntemlerinden birisidir ve her kadın ve erkeğe uygulanabilen bir yöntem değildir.Normal yolla gebe kalamayan çiftlerin başvurabileceği tedavi yöntemlerinden birisi aşılama yöntemidir. Aşılama tedavisine başvurulmadan önce, normal yollarla hamile kalınması için bir yıl beklemek önerilir. 1 yıl boyunca normal yollarla gebelik gerçekleşmezse aşılama tedavisine başlanır. Tedaviye başlamak için, kadın ve erkeğin tedaviye uygun olması gerekir.

Aşılama Tedavisine Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur?

Aşılama tedavisi uygulaması el kolay tedavi yöntemlerinden birisidir ve işlem süresi de oldukça kısadır. Aşılama işlemi birkaç dakika sürer ve işlemden sonra yaklaşık 21 dakika bekletildikten sonra evde istirahate izin verilir. İşlem sırasında ağrı ya da acı duyulmaz. Tedaviye, çeşitli infertilite durumlarında ihtiyaç duyulur. Bunlar;

Rahim Ağzına ait problemler

Açıklanamayan İnfertilite

Endometriosis

Cinsel işlev bozuklukları

Ejakülasyon ( boşalma) sorunu  olarak sıralanabilir. Aşılama bu vb. durumlarda başvurulması gereken yöntemlerden birisidir.