Hiç Spermi Olmayan Erkek Baba Olabilir mi?

Birçok erkek sperm sayısı veya sperm kalitesi düşüklüğü nedeniyle çocuk sahibi olamıyor. Tüp bebek tedavisine gelen çiftlerin yarısında erkeklerin bu sorunla karşılaştığı görülüyor.Peki hiç spermi olmayan erkek baba olabilir mi? Yanıtı yazımızda…

Hiç Spermi Olmayan Erkek Baba Olabilir mi?

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin çoğunda erkekle ilgili sorunlarla karşılaşılıyor. Bunun nedeni ise genelde küçük yaşta geçirilmiş hastalıklar ya da testis yapısındaki bozukluklardır. Bazen de sperm üremi olmaktadır fakat spermi taşıyan kanallar tıkalı olduğundan dolayı kısırlık sorunu ortaya çıkar. Fakat artık ilerleyen sağlıkla birlikte bu sorun ortadan kalktı diyebiliriz.

Tüp bebek yönteminde gelişen tedavi; mikroenjeksiyon yöntemi ile artık umutsuz gibi gözüken spermi olmayan ya da kalitesi düşük olan erkekler de baba olabiliyor. Tüp bebek yönteminde normalde olan yumurtanın etrafına spermler bırakılarak kendi kendine döllenmesi beklenir. Fakat mikroenjeksiyon yönteminde ise baba adayından alınan kaliteli ve sağlıklı sperm yumurta içerisine enjeksiyon yardımı ile bırakılır. Menide ameliyatla ile sperm bulunması ve bunun mikroenjeksiyon yardımıyla döllenmenin gerçekleşmesi birçok baba adayı hatta çift için umut ışığı olmuştur.

Cerrahi işlem ile sperm aramada başarı oranı nedir?

Testislerin içerisinde birden fazla küçük tüp bezleri bulunur. Bu bezlerde sperm üremi ya çok az ya da hiç yoktur.  Bu durumda ise cerrahi işlem ortaya girer. TESE adı verilen yöntem ile bazı nedenlere bağlı olarak sperm bulma şansı %25-60 arası değişir. En çok başarı sperm üretiminin azaldığı hipospermatogenez olgularında görülürken, en düşük başarı ise genetik bozukluğa bağlı olan durumlarda yaşanır.

Kaynak : Hiç Spermi Olmayan Baba Olabilir mi? – Novaferil Konya Tüp Bebek Tedavi Merkezi