Hiperstimulasyon sendromu

Hiperstimulasyon sendromu

Tüp bebek tedavisinde alınan hormon ilaçları yumurtaların istenilen kapasiteye ulaşmasını sağlarken, aşırı uyarılması nedeni ile Ovarian Hiperstimulasyon Sendromu (OHSS )’na yol açabilir.

 

Tüp bebek tedavilerinde kadınların yumurtalıklarını uyarabilmek için medikal desteklerin yapılması gerekir. Bu destek hormon iğnelerini ve ilaçlarını kapsamaktadır. OHSS sendromu da yumurtalıkların uyarılmasına karşılık yapılan bu müdahale sonucunda, vücudun aşırı cevap veriyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Uzman doktor ve merkez seçimi

Tüp bebek tedavisinde, uygulamalardan istenilen cevapların alınması gerekli olduğu gibi, vücudun aşırı cevap vermesi durumu arasında ince bir çizgi bulunmaktadır. Bu yüzden başvuran çiftler bu konu hakkında bilinçlenerek, uzman doktor ve merkez seçimine dikkat etmeleri önemli bir ayrıntı olmaktadır.

Aşırı uyarılmasının söz konusu olduğu durumlardatüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlanırken, yumurtalıkların uyarılamaması da başarı şansını etkilemektedir. Bu ince çizginin sınırlarını doktorun tecrübesi etkin kılmaktadır.

Hiperstimulasyon (aşırı uyarılma) engellenebilir mi?

Şiddetine göre; hafif, orta ve ağır bir şekilde olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Hafif ve orta şekilde seyir etmesi, tüp bebek uygulamalarında ovulasyon indüksiyonu esnasında meydana gelebilen bir olay olduğu için ciddi sorun teşkil etmez ve müdahale sonucu önlenebilmektedir.

Uygulama esnasında yaşanan aşırı uyarılma sonucu yumurtalık toplama işlemi iptal edilebilir. Yumurtalık toplama işleminin iptal edilmesi sonucunda, vücuda ait bir hastalık görülmeyecektir.

Doktor hastanın genel durumuna ve sendromunun derecesine bağlı olarak, tüp bebek uygulamaların aşamalarından biri olan yumurta toplama işlemine devam edebilir. Bunların haricinde, HCG miktarı azaltılabilir ve işlemler sonrasında özel yapıda olan sıvılardan verilebilir.