Hormonal Bozukluk Tüp Bebek Tedavisini Etkiler Mi ?

Hormonal denge ve infertilite

Hormonlar bedenlerimizde önemli bir rol oynamaktadır. Hormonal bozukluk tüp bebek tedavisini etkiler mi? sorusu tüp bebek tedavisine başlayan insanların hormonal bozukluklarının olduklarını öğrendiklerinden sonra en çok kafalarını karıştıran sorulardan bir tanesidir. Erkek ve dişi üreme sistemlerinin büyük bölümleri de dahil olmak üzere birçok biyolojik süreci düzenliyorlar. Bu nedenle, hormonal bozukluklar şu ana kadar hamile kalmayı başaramamanın nedenlerinden biri olabilir. Bu sorunu yaşamanız olasılığı varsa, laboratuarımızda birkaç hormonal analiz uygulayarak infertilitede gerçekten bir rol oynayıp oynamadığınızı belirleriz. Bunlar kliniğimizdeki hormonal durumunuzun yanı sıra tedavi seçenekleri ile ilgili netlik sağlayacaktır.

Hormonal bozukluklar nasıl olur ve sonuçları nelerdir?

Vücudunuzdaki hormonal sistemler oldukça karmaşıktır, bu da en küçük hormonal sapmaların dengeyi bozabileceği anlamına gelir. Genellikle, hormonal dengesizlik, hormon üreten organlardan biri olan hipofiz bezi, hipotalamus veya tiroid gibi disfonksiyonlardan kaynaklanır. Hormonların üretimindeki bir bozukluk kadınların doğurganlığını etkileyebilir:

  • oosit olgunlaşmasının kesilmesi yoluyla
  • yumurtlamayı başaramama yoluyla
  • daha düşük bir progesteron üretimi vasıtasıyla

Hormonal dengesizlik, ağırlığın fazla veya az olması, ağırlık, stres, ilaçlar veya (nadiren) tümörlerdeki aşırı dalgalanmalar gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

Adet döngüsü sorunları

Normal menstrüel siklus 21’den az veya 35 günden fazla sürmez. Düzenli adet döngüsü sırasında genellikle yumurtlama oluşur. Döngünüz düzensizse ya da döneminiz başarısız olursa, ovulasyon olmayabilir. Bu, gebe olma şansınızı olumsuz etkileyebilir. Hormonal dengesizlik menstrüel siklüsünde bozulmalara veya usulsüzlüğe neden olabilir.

Gebe kalmaya çalışıyorsanız, düzenli adet döngüsünün olması önemlidir. Ovulasyon düzenli olarak gerçekleşmezse, genellikle yılda daha az ovülasyon yaşarsınız, bu da gebe olma şansınızı azaltır. Buna ek olarak, düzensiz menstrüel sikluslar, ovulasyonun (ve bundan dolayı, bereketli döneminizin) ne zaman gerçekleşeceğini belirlemeyi zorlaştırıyor. Bu da, gebe kalmayı zorlaştırabilir.

PCOS: genel adet düzensizliği

Birisi polikistik yumurtalık sendromundan (PCOS) muzdarip olursa, yumurtalıklar birbirlerini etkileyen ve çoğaltan birçok hormonal bozulmaya bağlı olarak gerektiği gibi çalışmazlar. PCOS ile ilişkili belirleyici bir özellik, erkek üreme hormonlarının kan düzeylerinin yükseltilmesidir (testosteron gibi). FSH ve LH üretiminin artması nedeniyle yumurtalıklarda birkaç follikül olgunlaşmaya başlayacaktır. Ancak yükseltilmiş testosteron seviyeleri, bu foliküllerin tamamen olgunlaşmasını engeller, bu da ovülasyon hiç veya çok nadiren hoşlanmaya neden olur. Bir ultrasonda, bu folliküller küçük siyah yumurtalık kistleri olarak görünürler. PCOS hemen hemen daima düzensiz ya da var olmayan menstrüasyona, aynı zamanda amenore olarak da bilinir. PCOS, gebe kalamamanın arkasındaki nedense, ilaç kullanan çeşitli tedavi seçeneklerine sahipsinizdir.

Gebe kalamamanın diğer hormonal nedenleri

Birçok hormonal bozukluk aynı anda gerçekleşecek ve birbirlerini etkileyecektir. Örneğin, hipotiroidizm sıklıkla kaldırılmış prolaktin seviyeleri ile birlikte görülür ve PCOS genellikle yükselmiş androjen seviyeleri ile birlikte gider. Uzmanlarımız, bir hormon analizi için girerseniz, aşağıda listelenen tüm bozuklukların sebepleri ve belirtileri hakkında geniş bilgi sağlayacaktır.

  • Bir GnRH bozukluğu / işlev bozukluğu bulunan hipofiz bezi: Hipofiz bezi, FSH ve LH cinsiyetindeki kadın seks hormonlarının üretimini düzenler. Pnömoni bezinin çalışması veya GnRH vericisinin üretilmesi ile ilgili bir sorun varsa, oosit olgunlaşmasına neden olabilir.
  • Yükseltilmiş prolaktin seviyeleri: prolaktin hormonu genellikle emzirme döneminde yayılır. FSH ve LH üretimini yavaşlatır, bu nedenle ovulasyon normalde olduğu gibi olmayacaktır. Emzirmeyen kadınlarda, aşırı prolaktin üretimi, hipofiz içindeki bir bozukluğa kadar uzanılabilir. Hamile kalmaksızın laktasyona neden olabilir.
  • Hipotiroidizm: Tiroid çok az iyot içeren hormon üretirse, hipotalamus tiroidi uyaran bir hormondan daha fazla miktarda TRH üretecektir. Aynı zamanda prolaktin üretimini de uyarır, bu nedenle nihayetinde prolaktin düzeyleri yükseldiğinden yumurtlamada başarısızlık meydana gelebilir.
  • Korpus luteumun işleyişi azalır: Eğer yumurtlamadan sonra gelişen korpus luteum çok az progesteron hormonu üretirse, bir oositin rahim içinde bulunup bulunmayacağını etkileyecektir.
  • POF (prematür over yetmezliği): Kadınların% 1’inde, menopoz 40 yaşına gelmeden başlar. Birisi menopoz yaşamaya başlarken kısmen genetik olarak belirlenir. Anneniz menopoz başladığında yaşı ne zaman başlayacağınıza dair iyi bir göstergedir. Yumurtalıklar daha fazla oosit içermezse ve menstruasyon durduğunda, menopoz sayılır.

Menopoza giren kadınlarda FSH seviyeleri yükselir. Bu yüzden hormonal bozukluk tüp bebek tedavisini etkiler mi sorusunun cevabını yüksek düzeyde olumsuz olarak sonuçlanır. FSH hormonu konsantrasyonunun, 40 yaşın altında bir kadında dört ardışık dönemin başarısız olması halinde erken menopoz olarak kabul edilir ve bu süre boyunca 40 IU / I’in (normal aralık: 10 IU / I’e kadar) ölçülür. Bununla birlikte, menstruasyona birkaç ay tekrar başlamak ya da menstruasyonlu ve menstruasyonsuz dönemler yapmak mümkündür. Ultrason muayeneleri ve kan testleri kullanarak, sizinkinin prematüre menopoz vakası mı yoksa POF olarak mı bilinmesi gerekebilir. Bu muayene aynı zamanda yumurtalıklarda kalan oositler hakkında bilgi sağlayabilir.

Hormonal bozukluk tüp bebek tedavisini etkiler mi sorusunun cevabı Genel olarak, hedefe yönelik kan testi yoluyla tespit edilebilir. Bununla birlikte, akıl alamamanın birçok muhtemel sebebi olduğunu ve birçoğunun aynı anda rol oynayabileceğini unutmayın. Doktorlarımız, başarılı hamilelik şansınızı en üst düzeye çıkarmak için muayene ve tedavi seçeneklerini benzersiz durumunuza uyarlayacaklardır.