İkiz Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisinde ikiz tüp bebek ya da çoğul gebelik için istek olsa da tedavi dahilinde böyle bir şans bulunmaz. Fakat tüp bebek tedavisinin uygulanışı nedeniyle normal hamileliklere göre tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik olma şansı vardır. Bu bakımdan da tedavide çiftlere böyle bir seçim şansı verildiğine dair genel bir yanılgı vardır.

Tüp Bebek Ve İkiz Tüp Bebek veya Çoğul Gebelik İlişkisi Nedir?

Tüp bebek tedavisinde normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlere destek verilir. Bu destek aşamasında ise yumurtalıklarla spermler yapay olarak bir araya getirilir. Dışardan müdahale ile birlikte sağlanan bu birliktelik aynı zamanda fazla sayıda embriyonun oluşmasını sağlar. Normal gebeliklerde böylesine bir durum söz konusu olmazken, tüp bebek tedavisinde daha fazla embriyo rahme yerleştirilir ve birden fazla embriyonun tutunması halinde çoğul gebelik oluşur.

İkiz Bebek Şansı Nasıl Artar?

Kesin olmamakla birlikte sağlıklı beslenme, folik asitin yeterli seviyede alınması gebeliklerde ikiz şansını arttırmaktadır. Bu bakımdan ikiz bebek sahibi olmak isteyen kişiler, hamilelik öncesinde bu tip detaylara dikkat ederek şansını arttırabilir. Fakat bu durumun herhangi bir bilimsel kanıtı bulunmamaktadır.

Eğer annesi ya da yakın akrabalarda ikiz bebek görülmüşse, o kişinin ikiz bebeği olma ihtimali de fazladır. Bu bakımdan akraba genelinde çoğul gebelik oranı yüksekse, tüp bebek ya da normal yollarla hamile kalan kadınlar için ikiz bebek şansının yüksek olduğu rahatlıkla söylenebilir.