İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Önerilir?

Yardımcı üreme tekniklerinden biri olan tüp bebek yönteminde kullanılan ilaçsız tedavi, ilaçlı tedaviye göre bazı değişiklikler gösterir ve her bireye uygulanmaz.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Önerilir?

Tüp bebek, sperm ve yumurta hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesi ve ardından oluşan sağlıklı ve kaliteli embriyoların anne adayı rahmine transfer edilmesi işlemidir. Fakat tüp bebek tedavisine karar veren çiftler tedavide hangi yöntemi izlemesi gerektiği onlar için sorun haline gelebiliyor.

Klasik tüp bebek tedavisinde yumurtaların olgunlaşması sağlanır, ardından olgunlaşan yumurtalar işlenmek üzere toplanır. İlaçsız tüp bebek tedavisinde ise durum biraz farklıdır. IVM yani ilaçsız tüp bebek tedavi yönteminde ise yumurtalar olgunlaşma işlemi gerçekleşmeden toplanır ve laboratuvar ortamında olgunlaştırılması için bir takım çalışmalar yapılır. Yumurtalıkların olgunlaşması için kullanılan ilaçlar bazı bireylere zarar vermektedir. Bu sebeple ilaçsız tüp bebek tedavisinde bireyin vücudu arar görmeden bu süreci atlatabilir.

İlaçsız Tedavinin Uygulandığı Hastalar

Bu yöntem uyarılmalara karşı bireyin ilaçlara karşı aşırı hassaslaşması sonucu uygulanır. Hassaslaşan bu bireylerde OHSS (yumurtalıkların aşırı uyarılması sonucu oluşan durum) sorunu görülmektedir. İlaçsız tüp bebek özellikle bu ilaçlara karşı hassaslaşan bireylere, akciğer ve karın bölgesinde sıvı toplanması yüksek olan Polikistik Over Sendromuna (uzun süre yumurtlama olmaması durumu) sahip kişilere önerilir. Bunların dışında ilaçsız tüp bebek tedavisi, endometriozis hastası bireylerde ve erkek kaynaklı kısırlık sorunu yaşayan kimselerde öngörülür.

Düşük rezervli kişilerde uygulanan tüp bebek yöntemi bazen ilaç kullanmadan da yumurtalıkların olgunlaşması beklenir ve daha sonrasında toplanır. Bu yöntemde bireyin adet döngüsü sürecinde kendiliğinde olgunlaşan yumurtalıklardan faydalanır.