İnfertilite de Karamsarlık ve Umutsuzluk Duyguları ile Baş Etmek Mümkün mü?

Kişilerin bazı tedavi süreci geçirmeleri için tedavi öncesi ve sonrasında karamsarlık ve umutsuzluk içerisinde olabilmektedirler.

İnfertilitede Karamsarlık ve Umutsuzluk Duyguları ile Baş Etmek Mümkün mü?

Çiftlerin duygularını ve  ruh hallerini, nasıl hissettiğimizi belirleyen şey yaşadıkları olumsuz olayların kendilerinden çok, kendilerinin olaylara yüklediğimiz anlamlar ve olayların zihnimizde oluşturduğu düşünceler olarak kişiyi etkilemektedir. Çiftlerin tedavi sürecine umutsuz ve karamsar girmemeleri için kendilerini psikolojik olarak hazırlamaları ve bu düşüncelerden kurtulmaları gerekmektedir. Kendi içlerinde yaşadıkları olumsuz duygular onları olumsuz yönde etkilemektedir. Buna göre bizler, yaşadığımız olaylarla ilgili yarattığımız düşünceleri, algıları değiştirerek, onların bize hissettirdiği olumsuz duyguları korku, endişe, kaygı, hüzün ve bunun gibi duyguları ortadan kaldırmaya çalışabiliriz.

Kişilerin içinde bulundukları umutsuz düşünceler onları bazı olumsuz tepkiler vermeye itebiliyor. Bu düşünceler ;

– Asla aile kuramayacağım, mutsuz bir evliliğimi sorun yaşadığım bir eşim olacak.

– Kendim cezalandırılıyorum,

– Asla hamile kalamam, çocuk sahibi olamam, ömür boyu böyle olacak

– Öncesinde korunduğum ve çocuk istemediğim için bu haldeyim,

– Bir eş olarak başarısız ve kusurluyum gibi düşünceler çiftleri olumsuzluğa itip, karamsarlık ile baş başa bırakmaktadır. Bu durumda kişilerin öncelikle kendilerine şöyle söylemeleri gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor; Örneğin, “ Ben kusurlu bir eşim, asla hamile kalamıcam yerine; şuan infertilite sorunu ile karşı karşıyayım, yapmam gereken her şeyi yapıyorum ve tedavi ile hamile kalma şansını arttırıyorum. Bu sayede çocuk sahibi olabilirim” gibi cümlelerle kendilerini bu olumsuz düşünceden alıkoyabilirler. Bu süreçte eşlerin birbirine destek olmaları da bu karamsarlıktan kurtulmanın en önemli etkenlerinden biri olmaktadır.

konyatupbebek

1 Comment

Mikro Tese Yönteminin Yan Etkileri Var mıdır? - Konya Tüp Bebek

[…] İnfertilite adı verilen kısırlık çocuk sahibi olmayı engelleyen bir durumdur. Bu durum hem kadın hem de erkekte görülebilir. Erkeklerde görülen kısırlık oranı %50 civarındadır. Menide sperm tespit edilmeme durumu erkeklerde kısırlığa sebep olan başlıca nedenler arasındadır. Bu gibi durumlarda çeşitli yöntemlere başvurularak sorun çözülebilir. Ancak bu çözümlere başvurulabilmesi için, menide sperm olmasa bile sperm üretiminin mevcut olması gerekmektedir. Bu spermlerin tespit edilememesi halinde, testis analizi uygulanır. Spermin tespit edilememe nedenlerini ortaya çıkaran bu analiz, şiddetli sorunları gözlemlerse, Tese yöntemine başvurulur. Mikro Tese yöntemi, sperm üreten tüplerden, mikroskop altında sperm tespit etmeye yardımcı bir yöntemdir. Bu sayede, sperm üretiminde oluşan sorunlar ortaya çıkmış olur. Ayrıca, biyopsi sırasında testis dokusundaki yaralanma riskinin olmaması da bir başka avantajları arasındadır. Standart Tese yöntemi ile karşılaştırıldığında, başarı oranı oldukça yüksektir. […]

Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir