Kablosuz Bağlantılı Bilgisayarların Sperm Kalitesi Üzerinde Etkisi

Kablosuz bağlantılı bilgisayarların sperm kalitesi üzerinde etkisi üzerine çalışan bilim adamlarının yeni araştırmalarından sadece birisi olan kablosuz bağlantı kullanan dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve daha bir çok Wi-Fi olan aletler. Bu aletler spermlere zarar verebileceği gerçeğini ortaya çıkarıyor.

Kısırlık alanında en iyi dergilerden birisi olan Fertility & Sterlity dergisinde 2012 yılında yayınlanan çalışmalara göre 29 sağlıklı erkekten alınmış olan spermlerle yapılan testte; normal kriterlere göre 4 saat boyunca laboratuvar bekletilip saklanmış olan spermlerin %14’ünün öldüğü, %3’ün ise DNA değişimine uğradığını gözlemlediler.

Aynı test Wi-Fi radyosunu altında yapıldığında ise bu rakamlar da belirgin olarak yükseldiği fark ediliyor. Radyasyon altında kalmış olan spermlerin %25’I öldü %9’u ise DNA hasarına uğradı. Toplanmış olan bu veriler doğrultusunda, erkek üreme organlarının yakınında kullanılmış olan dizüstü bilgisayar varlığı, insan sperm kalitesinin azaltabileceği şeklinde yorumlanmıştır.

DNA hasarı riskinin artışı da olası bir bebeğin sağlık problemleri yaşamasına neden olabilir diye söylendi. Uzmanlar tarafından söylenilen; spermlerin bir çok faktöre karşı hassas olduklarını gözlemlediler. Nedeni ise vücut dışarısındaki diğer hücrelerin, enjakülasyondan önce depoladıkları yerdeki doku ve sıvıların koruyuculuğuna sahip olamadıklarını söylemiştir.
Bir erkeğin Wi-Fi bağlantılı alanda bir dizüstü bilgisayarı ile kucağında 4 saat’den fazla kullanmasının spermlerini hasarlayacağına ve kısırlık sorunları ile karşılaşabileceğini açıkladı. Ayrıca laptop kullanlar biliyordur ki dizüstü bilgisayarların alt kısımları ileri derecede sıcak olabiliyorlar. Ve bu ısı sperm kalitesi açısından zaten bir risk faktörüdür.