Kadın infertilitesinde yumurtlama problemleri ve tedavi yöntemleri

Kadın infertilitesinin en sık sebeplerinden olan yumurtalama problemi aynı zamanda da doğru ve düzenli tedavi ile başarı şansının yüksek olduğu rahatsızlıklardan biridir.İşte kadın infertilitesinde yumurtlama problemleri ve tedavi yöntemleri…

Kadın infertilitesinde yumurtlama problemleri ve tedavi yöntemleri

Bireyler genelde adet düzensizliği, vücutta kıllanma, göğüslerden süt gelme, akne gibi şikayetlerle gidebilirler. Fakat bu sorun nadiren de olsa düzenli olarak 28 günlük adet döngüsü yaşayan bireylerde de gözlenebilir. Bu süreçte birey yumurtluyordur fakat düşükte olsa sorun söz konusu olabilir.

Yumurtlama sorunu yaşayan hastalarda şu durumlar rastlanır;

Yakın zamanda aşırı kilo kaybı veya alımı,

Polikistik yumurtalıklar olabilir,

Aşırı stres,

Yumurtalıkların az sayıda yumurta içermeleri,

Tiroid ya da böbreküstü  bezlerinin patolojileri söz konusu olabilir,

Kanser tedavisi nedeniyle uygulanan kemoterapi veya radyoterapi ile hasar görmüş yumurtalıklara ratlanabilir.

Yumurtlama olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Yumurtlama olup olmadığının en net ve kesin sonucu ultrason ile yumurta takibi yaparak, yumurtaların çatladığını görmektir. Fakat kadınlarda bazen yumurtlama olmayabiliyor. Bu nedenle bu takibi tek sefer olarak yapmamak gerek.

Yumurtlama sorunu tedavisi

Yumurtalama sorunu tedavisi her bireyin durumuna göre değişiklik gösterir. Örneğin fazla kilolu bireylerde ilk yapılması gereken kilo vermektir. Erken menopoz söz konusu olduğunda ise durum farklılık gösterir. Tedavinin temelini yumurtlama uyarıcı ilaçlar belirler ve bu ilaçlar hormonal içerikli ilaçlardır.

Klomifen adı verilen ilaç yumurtlama sorunun tedavi amaçlı kullanılan en eski ilaçtır. Vücutta estrojen hormonu yokmuş gibi bir durum oluşturarak, FSH ve LH hormonlarının salgılanmasına sebep olarak, folikül denilen yumurta keseciklerinin oluşumunu sağlar.