Kime Aşılama, Kime Tüp Bebek Yapılır?

Tüp bebek tedavisinden önce uygun olan anne adaylarının mutlaka aşılama yöntemini denemesinde yarar var. Peki kime aşılama, kime tüp bebek yapılır?

Çocuk sahibi olamayan anne baba adayları son çare olarak yardımcı gebelik yöntemi olan tüp bebek tedavi yöntemine yöneliyorlar. Son yıllarda artan kısırlık sorunları sebebiyle yardımcı gebelik yöntemlerine olan yöneliş gün geçtikçe artış gösteriyor. Dünyada da durum farksız. Zira şu ana kadar dünyada 5 milyon kişinin tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte bu sayı gün geçtikçe artıyor.

Kime Aşılama, Kime Tüp Bebek Yapılır?

Tüp bebek tedavisine olan bu yöneliş , çevreden görülen ve başarılı olunan tedavilerle birlikte durumun normalleşmesi ve çevre baskısının azalması ile giderek artsa da tüm bebek tedavilerinin tüp bebek ile yapılması gerekmiyor. Kısırlık sorunları ile doktora başvuran anne ve baba adaylarına doktorlar ilk olarak tüp bebek tedavisinden önce diğer yardımcı gebelik tedavi yöntemlerini öneriyorlar. Çünkü tüp bebek tedavisi hem masraf olarak hem de yeri geldiğinde zor olarak belirtilen bir tedavi yöntemi. Diğer alternatif yardımcı  gebelik yöntemleri ile gebelik sağlanması muhtemel. Bu yardımcı gebelik yöntemlerinden birisi de aşılama yöntemi.

Aşılama tedavisi , anne adayının yumurtlama düzenindeki sıkıntılardan kaynaklanan ve bu nedenle gebeliğin sağlamadığı durumlarda kullanılıyor. Bazı durumlarda da baba adayındaki spermlerin azlığı sebebi ile yumurtalara sperm enjekte edilerek gebelik sağlanabiliyor. Tüp bebek tedavisinden önce aşılama yöntemini tercih edip bu yolla gebelik sağlayan çift sayısı da azımsanamayacak kadar fazla.

Aşılama tedavisinde öncelikle anne adayının yumurtalıklarının normal şekilde çalışıp çalışmadığına ve rahminde herhangi bir sıkıntı olup olmadığına bakılır. Eğer bir sıkıntı tespit edilmezse baba adayından alınan spermleri anne adayının rahim boşluğuna bir cihaz vasıtası ile enjekte edilir. Kullanılan cihaz sayesinde ağrı ve acısız bir şekilde gerçekleşen bu yöntem ile ilaç kullanılmadan ve tüp bebek tedavisi gibi büyük paralar harcanılmaya gerek kalmadan çiftler hayal kurdukları çocuğa sahip olabilir.