Kısırlık Sorunu Olan Çiftlerin Yapması Gerekenler

Bazı çiftlerin yaşadığı kısırlık sorunu, onları en büyük hayali olan çocuk sahibi konusunda mahrum bırakmaktadır. Fakat ilerleyen teknoloji ve sağlık sektörü ile artık bu sorun ortadan kalktı diyebiliriz.Peki Kısırlık Sorunu Olan Çiftlerin Yapması Gerekenler Nelerdir?

İnfertilite yani kısırlık, çiftlerin 12 ay boyunca hiçbir korunma yöntemi uygulamaksızın çocuk sahibi olamama durumudur. Ancak kadının yaşı 30 ya da üzerindeyse ve 6 ay boyunca gebelik oluşmamışsa bir yıl beklemeden doktora başvurulmalıdır. Aynı zamanda birey de adet düzensizliği varsa bu durum yumurtalıklarında sorun olduğuna işaret edebilir. Erkekte de bilinen bir sorun varsa kadında olduğu gibi bir yıl beklenmeden doktora başvurulmalıdır. Gebelik elde edilmeye çalışılan bu dönemde çiftlerin endişeye kapılmasına gerek yoktur. Kısırlık, günümüzde her 7 çiftten birinde görülen sorun haline gelmiştir. Fakat ilerleyen teknoloji ile kısırlık sorunu ileri teknolojinin yardımı ile çözülmekte ve karşılaşılan çoğu çiftte de gebelik elde edilmektedir.

Normal şartlarda çocuk sahibi olamayan veya kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalan bireyler belli bir süre bekledikten sonra sonuç alamıyorlarsa uzman hekimler tarafından yardımcı üreme yöntemlerine başvurmalıdırlar.

Erkeklerde görülen kısırlık nedenleri;

Üreme merkezi ile ilgili sorunlar (hormon, kromozom)

Testiküler nedenler (orşit enfeksiyonu, varikosel, inmemiş testis)

Testis sonrası kanallardaki tıkanıklıklar (infeksiyon, immünoloji)

Kadınlarda görülen nedenler

Kadınlarda ise bu nedenler iki ana başlık altında toplanır. Bunlardan ilki yumurtlama, ikincisi ise tubo-peritoneal problemidir. Bunun dışında rahim ve rahim ağzı sorunları daha az görülür ve %10’luk bir kısmı da belirlenemeyen nedenlerden kaynaklanmaktadır.