Kısırlık Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk sahibi olmak eskisi kadar güç olmasa da kısırlık tedavi yönteminin zorlu süreçleri bulunmaktadır.Tedavi 3 ila 4 hafta sürmektedir.Kısırlık tedavisinde normal yöntemlerle hamile kalamayan kadınların hamile kalmak için gördükleri 3 ila 4 haftalık zorlu bir tedavi sürecidir. Son yıllarda bu yöntem birçok çiftin çocuk sahibi olmasını sağlarken binlerce kadına da annelik duygusunu tattırdı. Tedavi ilk olarak 1978’de İngiltere’de tüp bebek yöntemiyle ortaya çıktı. Çıkış sürecinden bu yana gelişen teknolojiyle birlikte tedavi sürecide gelişti.

Tüp bebek yöntemi, erkeğin sperm hücreleri ile kadının yumurta hücrelerinin belli bir sıcaklıkta laboratuar ortamında birleştirilerek bekletilip oluşan embriyoların rahim içerisine yerleştirilmesidir.

Tedavi öncesi çiftlere düşen görevler

Kısırlık sorunu yaşayan kadınların anne olmasında büyük şans yaratan tüp bebek yöntemi her zaman olumlu sonuçlar vermiyor. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce çiftlerin tedavi sırasında gerçekleştirmeleri gereken önemli sorumluluklar vardır. Bunlardan tedavi öncesi erkeklere düşen sorumluluklardan bir kaçı şunlardır;

Tedaviye başlamadan son üç ay içinde hamam, kaplıca ve bunun gibi sıcak ortamlardan kesinlikle kaçınmalıdırlar.

Tedavi uygulanmadan önceki iki ay içinde ateşli hastalık geçirilmişse muhakkak doktora söylenmelidir.

Tedaviye başlanmadan son üç gün içerisinde kesinlikle cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir.

Başka bir rahatsızlıktan dolayı kullandıkları ilaç varsa bunu mutlaka doktora söylemelisiniz.

Tedavi öncesi kadınlara düşen görevler;

Daha önce cinsel bölgeleri ile rahatsızlık geçirmişler ise veya tedaviye karar verdikleri süre içinde rahatsızlıkları hala devam ediyorsa kesinlikle doktorlarına bilgi vermeliler.

Hamam, kaplıca gibi sıcak ortamlardan tedaviye başlanmadan son üç ay içinde kesinlikle kaçınmalıdırlar.

Günde iki adetten fazla asitli içecek içilmesi sakıncalıdır ve tedaviyi de olumsuz etkiler.