Kişiye Özel Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Kişiye Özel tüp bebek tedavisi hakkında merak edilen bilgileri sizler için derledik.Tüp bebek tedavisi , doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin tercih ettiği bir numaralı alternatif gebelik yöntemidir. Tüp bebek tedavisi çiftler için umut kapısı olsa da ilk denemede çocuk sahibi olabilme durumu her zaman mümkün olmuyor. Bu bağlamda çiftler tüp bebek tedavi yöntemleri denemesinin ardından tedavi başarısızlıkla sonuçlansa dahi çiftlerin ümitlerini kaybetmemeleri ve yeni tedavi yöntemlerini araştırarak bu durumu tersine çevirmeleri gerekmektedir. Tedavinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olan etken araştırılmalı ve başarısızlığa neden olan bu durumların ortadan kaldırılması için biran önce tedaviye başlanılması gerekir. Özellikle kişiye özel olan ve belirlenmiş embriyo tutunma periyot bilgileri dahilinde yapılan embriyo transferleri tekrarlayan tüp bebek başarısızlığına karşı bir umut ışığı olmuştur.

Kişiye Özel Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi eğer 3 kez üst üste başarısız olarak  sonuçlanmaktaysa bu durum tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olarak adlandırılmaktadır. Tekrarlayan tüp bebek tedavisi başarısızlıklarında bazı nedenler bu başarısızlığa etken olarak gösterilebilir. Bu durumlar ;

  • Enfeksiyon olması
  • Rahim içi yapışıklıklar ve iltihaplanmanın varlığı
  • Tüplerin tıkalı olması
  • Embriyoda var olan morfolojik bozukluklar
  • Rahim içinde embriyonun tutunacağı bölgede var olan miyom ve polipler
  • Pıhtılaşma bozuklukları

Eğer çiftler tüp bebek tedavisini denemiş ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı meydana gelmişse ilk olarak standart tüp bebek tedavisine başlanır. Sonra tedavi ile elde edilen iyi kalitedeki embriyolar dondurularak muhafaza altına alınır. Ardından anne adayının kendi doğal döngüsü dahilinde yumurtalamayı sağlayan LH hormonunun düzeyi takip edilmeli ve düzeyin arttığı günden 7 gün sonra veya hormonun rahim hazırlığı yaptığı tespit edilirse rahim zarının 7 mm’ yi geçmesi durumunda , progesteron hormonu başladıysa 5 gün geçmesinin ardından rahim zarından bir doku örneği alınarak ERA testi yapılır.

ERA testinin yapılmasının ardından rahim zarı tutunmaya uygun bir durumdaysa embriyonun transferi için en uygun gün belirlenir ve transfer yapılır.