Klinefelter Sendromunda Başarı Oranı Nedir?

Klinefelter sendromunda başarı oranı oldukça merak edilen bir konudur. Doğuştan gelen bir rahatsızlık olan Klinefelter Sendromunda , tüp bebek tedavi başarısını sizler için derledik.

Klinefelter Sendromunda Başarı Oranı Nedir?

Klinefelter sendromunda , normal erkekler XY kromozomuna sahipken bu sendroma sahip olan erkeklerin cinsiyet kromozomları XXY şeklinde bulunmaktadır. Genetik bir bölünme mekanizmasından dolayı kaynaklanan bu sorun karşısında anne babalar bu sorun karşısında çocuklarını koruması mümkün değildir.  Erkekler arasında başlıca kısırlık nedeni olarak karşımıza çıkan Klinefelter sendromu , genetik bir rahatsızlıktır. Genellikle erkeklerin doğal yollarla çocuk sahibi olamaması ile öğrenmiş olduğu bu rahatsızlık , çeşitli belirtiler ile tespit edilebilse de bu sendrom ile büyüyen bireyler de bulunmaktadır. Bu sorunla büyüyen bireylerde testosteron hormonunun azlığı sebebiyle bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Erişkin olarak bu sendromu taşıyan bireylerde tüysüz vücut , kadınsı vücut hatları , kadınsı memeler , kas ve kemik dokusunun zayıf olması ve uzun boy olarak çeşitli belirtiler meydana gelmektedir. Bebeklerde bu sendromun başlıca belirtileri geç konuşma , sessiz kişilik , motor becerilerinin geç öğrenilmesi ve kasların zayıf olması olarak karşımıza çıkarken , ergenlik dönemindeki gençlerde de zayıf kas ve kemik yapısı , memelerde büyüme , tüysüz vücut , küçük testis ve küçük penis , asosyallik , dikkat bozukluğu ve çekingenlik olarak karşımıza çıkar. Anne babalara bu konuda oldukça büyük bir sorumluluk düşmektedir. Özellikle çocuğun bebeklik ve çocukluk dönemindeki yavaş gelişiminin bulunması sonucunda ilgili sağlık kuruluşuna başvurarak çocuğunuzun olası bir Klinefelter Sendromuna karşı önlemleri alarak bu durumdan az etkilenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu sendroma sahip olan bireylerde normal erkek olarak yaşamını sürdürebilmesi için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde bulunan bireylerde testesteron hormonu tedavisi yapılarak normal erkek gelişimi sağlanabilir. Ancak bu tedavi testisler hakkında bir etkide bulunmamaktadır. Tüp bebek tedavisinde ise Klinefelter Sendromuna sahip olan erkeklerde hiç sperm bulunmaması sebebi ile çoğunlukla bu tedavinin gerçekleştirilmesi mümkün olmaz. Ancak  az miktarda sperm hücresine sahip olan bireylerde ICSI isminde bir işlem uygulanır. Bu işlem ile bireyden spermler bir iğne yardımı ile testislerinden alınarak bu spermler anne adayındaki yumurta hücreleri ile mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenerek gebe kalınması sağlanabilir.