Mikro Tese Yönteminin Yan Etkileri Var mıdır?

Tüp bebek tedavi yöntemlerinde kullanılan Mikro Tese, klasik Tese’ye nazaran spermi daha çok bulmaya yardımcı cerrahi bir operasyondur.

İnfertilite adı verilen kısırlık çocuk sahibi olmayı engelleyen bir durumdur. Bu durum hem kadın hem de erkekte görülebilir. Erkeklerde görülen kısırlık oranı %50 civarındadır. Menide sperm tespit edilmeme durumu erkeklerde kısırlığa sebep olan başlıca nedenler arasındadır. Bu gibi durumlarda çeşitli yöntemlere başvurularak sorun çözülebilir. Ancak bu çözümlere başvurulabilmesi için, menide sperm olmasa bile sperm üretiminin mevcut olması gerekmektedir. Bu spermlerin tespit edilememesi halinde, testis analizi uygulanır. Spermin tespit edilememe nedenlerini ortaya çıkaran bu analiz, şiddetli sorunları gözlemlerse, Tese yöntemine başvurulur. Mikro Tese yöntemi, sperm üreten tüplerden, mikroskop altında sperm tespit etmeye yardımcı bir yöntemdir. Bu sayede, sperm üretiminde oluşan sorunlar ortaya çıkmış olur. Ayrıca, biyopsi sırasında testis dokusundaki yaralanma riskinin olmaması da bir başka avantajları arasındadır. Standart Tese yöntemi ile karşılaştırıldığında, başarı oranı oldukça yüksektir.

Mikro Tese Yönteminin Yan Etkileri Var mıdır?

Bu yöntemde, uzun vadeleri yan etkilere rastlanmamaktadır. Klasik Tese yöntemine oranla, spermleri daha ayrıntılı bir şekilde analiz etmeye yardımcıdır. Bu sayede başarı oranı daha yüksek bir uygulamadır. Öte yandan, bu yöntem cerrahi bir uygulama olduğundan, elbette ki bir rakım riskleri mevcuttur. Enfeksiyon veya yaralanma gibi ufak tefek yan etkiler taşıyabilen bu uygulamanın başka bir riski yoktur. Bununla birlikte, klasik Tese ile karşılaştırıldığımızda, tramvatik olarak da daha iyi olduğu saptanmıştır. Bu sayede, yan etkileri kolayca tölare edilebilmektedir. Mikro Tese yöntemi uygulanan hastaların hastanede kalma zorunlulukları yoktur. Kendilerini iyi hissettikleri taktirde, rahatlıkla taburcu olabilirler. Diğer taraftan bu yöntemin bir başka iyi yanı ise, ağrılı veya acılı olmamasıdır.