Mikroenjeksiyon Yöntemi Nedir?

Şiddetli erkek kısırlıklarında uygulanan bir yöntem olan Mikroenjeksiyon yöntemi sayesinde sperm hücresi yetersiz, sperm hareketliliği düşük veya sperm morfolojisi bozuk olan baba adayları mikroenjeksiyon yöntemi ile birlikte baba olabiliyorlar.

Eğer baba adayının spermi yumurtayı dölleyebilecek seviyede değil ise embriyo oluşumu olamayacağı için mikroenjeksiyon yöntemi kullanılır.

Mikroenjeksiyon Yöntemi Nedir?

Mikroenjeksiyon yönteminde de normal tüp bebek yönteminde uygulanan aşamalar uygulanır. Tüp bebek yöntemi 2 farklı şekilde uygulanabilmektedir. 1. Yöntem klasik tüp bebek yöntemi olmakla birlikte 2. Yöntem mikroenjeksiyon yöntemidir. 2 yöntemde de her şeyden önce tedavi yöntemi belirlenir ve daha sonra anne için yumurtalık geliştirici ilaçların dozları verilir ve ilaçlara başlanır.

Anne’deki yumurtalar istenilen olgunluğa geldikten sonra yumurta toplama aşamasına geçilir. Bu aşama ile birlikte babadan sperm örneği alınarak alınan yumurta ve sperm hücreleri laboratuvar ortamına alınır. Eğer babadan sperm örneği alınamazsa Mikro TESE yöntemi ile birlikte babadan sperm elde edilir. Mikroenjeksiyon yöntemi ile klasik tüp bebek yöntemindeki fark ise bu aşamadan sonra başlıyor.

Döllendirme aşamasında, klasik yöntemde yumurtanın etrafına sperm hücreleri bırakılır ve sperm hücresinin yumurtayı döllendirmesi beklenirken, mikroenjeksiyon yönteminde en sağlıklı ve en iyi olan sperm hücresi seçilerek yumurtanın içine enjekte edilir.

Yani klasik yöntemdeki gibi döllenmenin kendi kendine gerçekleşmesi beklenmez. Bu yöntem ile döllenme şansı arttırılarak tüp bebek yönteminin başarı oranı büyük oranda etkilenir. Bu aşamanın dışında diğer uygulamaların hepsinde durumlar aynıdır. Bu aşamadan sonra iki veya üçüncü gün sonucunda oluşan embriyo annenin rahmine transfer edilir.

Kimler Mikroenjeksiyon yöntemi için uygundur?

Şiddetli derecede erkek kısırlıklarında Mikroenjeksiyon yöntemi en uygun yöntemdir.

Mikroenjeksiyon yönteminin en çok kullanılma sebepleri Sperm sayısının az olması, Sperm hareketliliğinin az olması Sperm şekillerinin (morfoloji) bozuk olması olarak 3’e ayrılır.

Döllenme oranı veya sperm sayısı Mikroenjeksiyon yöntemi ile ilişkili değildir. Menide tespit edilen bir ya da iki sperm ile dahi döllenme gerçekleştirilebilmektedir.

Eğer sperm hücrelerinin hareketlilik oranı düşük seviyede ise, gene mikroenjeksiyon tekniği kullanılarak spermlerin yumurta zarını aşmakta yaşayabileceği tüm problemler ortadan kaldırılır.

Sperm şekillerinin bozuk olması, sperm hücresinin yumurtayı dölleyememesine, yol açtığı gibi bu problemler, klasik tüp bebek ya da aşılama gibi yöntemlerle çözülemez. Mikroenjeksiyon yöntemi ile birlikte bu gibi döllenme sağlanamadığı için çocuk sahibi olamama durumları aşılabilmektedir.

Mikroenjeksiyon yöntemi kullanılarak sperm ya da yumurtaları kalitesiz olan çiftlerin de çocuk sahibi olabilmesi sağlanıyor. Spermler arasından en iyi ve kaliteli spermin seçilme olanağı vardır. Bu sperm yumurta içine enjekte edilir ve döllenme sağlanır.

Mikroenjeksiyon yönteminin uygulanması gereken durumlar nelerdir?

 • Önceki tüp bebek denemelerinde döllenmede başarısız olmuş anne ve baba adaylarında,
 • Önceki tüp bebek tedavilerinde döllenme oranının düşük olduğu anne ve baba adaylarında,
 • TESA/TESE gibi cerrahi girişimler ile birlikte sperm saptaması yapılması gereken baba adaylarında,
 • Sperm hücrelerinde sayı, şekil, morfolojik gibi problemler söz konusu olan kişilerde, mikroenjeksiyon yöntemi uygulanarak tüp bebek denemesi yapılmalıdır.
 • Türkiye’de mikroenjeksiyon yöntemi klasik tüp bebek yönteminden daha yaygın bir şekilde uygulanmaktadır.

Mikroenjeksiyon yöntemi ile klasik tüp bebek tedavi arasındaki maliyet farkı nedir?

Mikroenheksiyon ve klasik tüp bebek yöntemi arasındaki maliyet farkı yok denecek kadar azdır. Tüp bebek merkezlerine göre maliyet değişebilir ama kullanılan yöntem ile malzeme her zaman her iki yöntem için de aynıdır.

Maaliyeti Belirleyen Etkenler:

 • Merkezin kalitesi,
 • Merkezin tecrübesi,
 • Laboratuarın olanakları,
 • Anne adayının kullandığı ilaçlar,
 • Teknolojik imkanlar,
 • Başarı oranları gibi faktörlerdir.

Bu sebeple de her merkezin talep ettiği ücret farklıdır. Fakat klasik tüp bebek ve mikroenjeksiyon yöntemleri arasında maliyet bakımından büyük farklılıklar bulunmaz.  Mikroenjeksiyon Yöntemi Nedir? Mikroenjeksiyon Yöntemi Nedir? Mikroenjeksiyon Yöntemi Nedir?