Miyom Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Kadınların aylık döngülerinde, rahimde özellikle iyi huylu da olsa miyomlar oluşabilir. Bu miyomların her zaman alınması gerekmezken, bazı durumlarda uzmanlar tarafından ameliyat kararı alınabilir. Miyom ameliyatlarının yapılması ile birlikte kadınların rahim bölgesindeki bu miyomların temizlenmesi hedeflenmektedir. Özellikle kadınların çok sık ağrısı oluyor ve adet dönemlerinde süreç oldukça zorlu geçiyorsa miyomlardan şüphelenilebilir. Miyomlarım varlığı kadınların hayatını olumsuz etkiliyorsa ya da özellikle tıbbi açıdan bir tehlike arz ediyorsa, ameliyat ile alınabilmesi mümkündür. Kadınların durumuna ve beklentilerine göre miyom ameliyatları şekillendirilir. Eğer kadınlar doğurganlığının devam etmesini istiyorsa ve özellikle bebek sahibi olma gibi bir planı varsa, yapılacak operasyonlarda tüm bu detaylar göz önünde bulundurulur.

Miyomlar Kısır Yapar Mı?

Miyomların kısırlık için ne derece etkili olduğu bugüne kadar ortaya çıkarılmamıştır. Miyom olan kadınların gebe kaldığı görüldüğü gibi bazı kadınlar, miyomlar nedeniyle çok sorun yaşadığı için ilişki için çok hazır olamaz. Bu tür durumlarda da gebelik başlangıcı olamaz. Ayrıca miyomu olan bazı kadınlarda düşük sorunu olduğu da görülmektedir. Bu nedenle miyom ve gebelik noktasında fazla soru işareti olduğu gibi uzmanlar tarafından yapılacak kontroller ile birlikte miyom ve hamilelik için kesin kararlar verilebilir. Ameliyat kararı verildiği takdirde, kadınlar uygun bir tarihte ameliyata alınır.

Miyom Ameliyatı Nasıl Olur?

Miyom ameliyatlarında genelde 3 farklı ameliyat arasından tercih yapılır. Miyomların türü, büyüklüğü gibi etkilere bağlı olarak gerçekleştirilen ameliyatlarda, açık kesi, küçük bir kesi ya da vajinal yoldan rahim içerisinde giriş gibi teknikler uygulanmaktadır. Tıbbi olarak ise bu 3 yöntem Abdominal miyomektomi, Laparoskopik miyomektomi ve Histeroskopik miyomektomi olarak adlandırılır. Kişilerin tercihleri ve uzmanların yaptığı kontroller doğrultusunda bu yöntemlerden seçim yapılır.