Miyom Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Her dört kadında birinde ortaya çıkan miyomlar iyi huyludur. Rahim dokusundan kaynaklanan ve rahim şeklinin dışına taşan bu kitleler, üreme çağında, hamilelik döneminde büyüdükleri gözlemlenmiştir. Peki miyom nedir ve nasıl tedavi edilir?

Rahimdeki düz kas dokusu ile gelişen iyi huylu kitleler, rahim ağzı ve rahim içerisinde yer tutar. Kadınların %20’sinde küçük çapta görülen miyomlar, yuvarlak yapıda ve pembeye yakın bir renktedirler. Ergenlik döneminde çok sık rastlanmayan miyomlar, menopoz dönemine girdikten sonra küçüldükleri gözlemlenmiştir. Miyomların en sık görüldüğü yaş aralıkları ise 35-45’tir. Fakat buna rağmen bazı kadınlarda menopoz sonrası miyomları büyüdükleri görülmüştür. Miyomların şekilleri ise rahim içerisinde veya etrafında bulundukları organa göre değişmektedir. Aynı zamanda miyomların yumurtalıklarda da bulunduğu görülmüştür.

Miyom Nedir? Miyom Nasıl Tedavi Edilir?

Miyomların küçük olması vücuda herhangi bir zarar vermez. Aynı zamanda küçük miyomlar kontrollü ilaç kullanımı sonrası daha küçülerek yok olabilirler. Miyomların kontrol altına alınması durumunda vücutta bulunan kanser hücrelerin de oluşabilecek komplikasyonların engellenmesi sağlanacaktır. Büyük boyuttaki miyomların tedavisi ise ameliyat ile kontrol altına alınmaktadır. Miyomların tespiti sonrası uzman hekimler tarafından ameliyat yapılarak kişiye vereceği zarar en aza indirgenir.

Miyomun Belirtileri

Miyomların çoğu belirti vermeyip düzensiz kanamalara yol açar. Göze çarpan keskin şikayetleri olmasa da hamilelikte olduğu gibi alt karın kısmında ağrı ve sık idrara çıkma gibi belirtileri bulunmaktadır. Bunun yanında miyom bulunan kadınlarda demir eksikliği, halsizlik, nefes darlığı, yorgunluk gibi belirtileri vardır.