Miyom ve Adenomyosiz tüp bebek tedavisini etkiler mi?

Kadınlarda sık rastlanan Miyom ve Adenomyosiz rahatsızlıklarının tedavisi tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi açısından oldukça önemli.

Kadınların gebe kalamamasında çeşitli etkenler bulunmaktadır. Bu etkenler arasında Miyom ve Adenomyozis rahatsızlıkları da yer alır. Kadınların üreme sistemlerinde en yaygın karşılaşılan rahatsızlıklar olan Miyom ve Adenmyozis , gebe kalınamamasının nedeni olabilir. Bu rahatsızlıklardan olan Miyom , rahimde bulunan iyi huylu tümöre verilen addır. Sık karşılaşılan bu rahatsızlık her beş kadından birisinde görülebilir. Anne adayları fark edemeseler de büyük , küçük bir çok miyomu taşıyor olabilir. Kadınlar bu miyomların herhangi bir belirti vermemesinden dolayı fark edemeseler de anne adaylarının bu konuda dikkat etmesinde yarar var. İyi huylu olan Miyomlar zararsız gözükseler de doğal yolla elde edilen gebelikler ve tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklere etkisi olabilir. Bu noktada rahmin içerisinde yer alan miyomlar embriyonun rahim duvarına tutunmasına engel olabilir ve sağlıklı embriyoların dahi düşerek gebeliğin başarısız sonuçlanmasına neden olabilir.

Kadınlarda sık karşılaşılan bir diğer rahatsızlık ise Adenomyozis’ dir. Endometriozis adıyla da yer alan rahatsızlık rahmin iç kısmında bulunması gereken dokuların rahim dışındaki bazı organlarda ve karın içinde ve yumurtalıklara ilerlemesi ile ortaya çıkan ve bu dokuların başka bir yerde bulunmasıyla meydana gelen bir rahatsızlıktır. Özellikle yumurtalıklarda oluşan bu sorun , kadınlar arasında çikolata kisti olarak bilinmektedir. Kadınların %10′ unda görülen bu rahatsızlık , Adenomyozis’ de rahim iç dokusunun rahim dışındaki kas tabakasına yerleşmesi sonucunda meydana geliyor. Oluşan bu sorun neticesinde rahim dokusunun geometrisi bozularak kadınlarda bir çok sorunun meydana gelmesine neden oluyor. Kadınların başlıca sorduğu sorular arasında Adenomyozis rahatsızlığı tüp bebek tedavisinde başarıyı ne oranda etkilediği. Uzmanlar bu konuda bu rahatsızlığın tüp bebek tedavisinde başarı oranını ciddi bir şekilde etkilediğini belirtiyorlar. Bu sebeple kadınlarda Adenomyozis sorunu bulunan ,  özellikle tüp bebek tedavisine başvuran anne adaylarının biran önce bu rahatsızlığı tedavi ettirmesi tüp bebek tedavisinin başarılı olması için oldukça büyük bir önem taşıyor.