Miyomlar Kısırlığa Neden Olur mu?

Miyomlar, bir çeşittir ve rahim timörü olarak adlandırılır. Kadınların hayatlarında sıklıkla karşılaşabilecekleri bir patolojidir. Miyom, kadının vücudundan bir veya birden fazla olabilir ve  vücuttaki östrojen hormonuna bağlı kalarak gelişmektedir. Kadının menopoz dönemine girmesiyle birlikte vücutta salgılanmış olan östrojen hormonunda azalma olacağından dolayı vücuttaki mevcut miyomlar da da çoğunlukla küçülme görülmüştür.
Miyomların gelişmeleri genetik olarak eğilimli olarak kabul edilmektedir. Anne veya ablasında miyom mevcut ise, kişide de miyom görülme riski oldukça yüksektir. Üreme çağında olan her kadın bireyi, miyom riski ile karşı karşıyadır.

Miyomlar Kısırlık Yapar Mı?

Rahimde meydana gelen miyomların büyüklükleri her kadında farklılık gösterebilir. Her kadında farklılık gösterebileceği gibi aynı yerde de farklı büyüklükler oluşturabilir. Birkaç mm’den 20 cm’ye kadar büyük miyomlara rastlanabilir. Bazı miyomlar kadınların gebe kalmasına engel olabilir.
Rahim içinde ve rahim duvarında yer almış olan miyomlar kanama da meydana getirerek kısırlığa yol açabilir. Miyomların çapı büyüyü, sayıları arttıkça kısırlık riski de bir o kadar artar. Özellikle de rahim içerinde yer almış olan miyomlar, küçük dahi olsalar daha fazla problemi meydana getirirler.

Miyomların Neden Oldukları Olumsuzluklar

  • Kanama
  • Çevre dokulara baskı
  • Yaşanan yoğun kanama sonrasında kadında ortaya çıkmış olan kansızlık
  • Gebe kalmama riski
  • Kısırlık

Yapılan araştırmalara göre miyomların kötü huylu olma ihtimalinin binde beş olduğunu ifade etseler de adet kanamalarında farklılıklar yaratan miyomların kötü huylu olabilmesine de dikkat çekmektedir.

Hangi Durumlarda Kısırlık ve Gebe Kalmamaya Neden Olurlar?

Rahim ağzının çevresine yerleşmiş olan miyomlar bazı durumlarda da spermlerin rahim içerinden geçmesine engel olabiliyor. Bu durumda ise kadının gebe kalma ihtimalleri oldukça azalır.
Tüplere yerleşmiş olan miyomlar her iki tüpün de tıkanmasına yol açarak kısırlığa neden olabilir veya gebeliğin önüne engel olabiliyor.
Tüpler ile yumurtalıklar arasındaki anatomik ilişkiye zarar vererek yumurtaların yakalanması ve tüplerden geçmesini güçleştirir. Bu durum ise kadınlarda da kısırlık problemine yol açmaktadır.