Oruç Tutarken Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir mi?

Kısırlık sorununda %80’e kadar başarı şansı olan tüp bebek tedavisi birçok çifte umut ışığı olmaktadır. Fakat tedavi sürecinde anne ve baba adaylarının dikkat etmesi gereken bazı durumlar söz konusudur. Bunların önemli olanlarından biri ise beslenmedir.

Oruç Tutarken Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir mi?

Tüp bebek tedavisi günümüzde oldukça ilerlemiş ve başarı şansının artış göstermiş olduğu yardımcı üreme yöntemlerinden biridir. %80’e kadar başarı şansı olduğu halde tüp bebek tedavisinde %100 başarı şansı söz konusu değildir. 12 ay boyunca düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkide bulunup sonuç alamayan çiftlerin başvurduğu tedavi de, anne ve baba adaylarından alınan üreme hücreleri yani yumurtalık ve spermler özel laboratuvar koşullarında döllenmeye bırakılır ve elde edilen embriyolardan en kaliteli ve sağlıklı olanı alınarak anne adayı rahmine transfer edilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme

Tüp bebek tedavisinde anne ve baba adaylarının beslenmeleri oldukça önemlidir. Özellikle anne adayı dikkat etmelidir. Tedavi süreci Ramazan ayına denk gelen çiftler bu konuda oldukça kafaları karışmış durumdadır. Çiftleri zorlayan oruç saatleri tüp bebek tedavisini olumsuz etkileyebilir. Tedavi sürecinde alınan ilaçlar yan etkilerinden dolayı ve tok karnına alınması gerektiği için etkinliğini azaltabilir. Özellikle anne adayının tedavi sürecinde en az 2 litre içmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu ihtiyaçların karşılanamaması anne adayının metabolizmasını yavaşlatır ve vücut direncini azaltır. Bu durumda tedavinin başarı şansının azaltmasına ve istenilen sonucun alınamamasına yol açmaktadır.