PGD, CGH Yöntemleri Tüp Bebek Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Tedavi sürecinde görülen embriyo, genelde birbirine benzeyen yapılar olarak karşımıza çıkar. Embriyoyu oluşturan hücrelerin benzerliği  ise uzmanların farklı yöntemlere başvurmalarına sebebiyet gösterir.

Uzmanlar embriyo hücrelerinin birbirlerine benzeyen yapılarını farklı tedavi yöntemleri ile ayırt etmektedirler. Bu ise tedavi sonrası geliştirilen embriyolar oldukça farklı yapıda olmalarından kaynaklanmaktadır. Embriyoda ki genetik olan yapılardaki farklılık, kromozom sayıları ile doğrudan ilişkilidir. Ancak oluşan bu farklılıklar çeşitli tarama yöntemleri ile incelenmekte.

PGD yani preimplantasyon genetik tanı, anne adaylarının tüp bebek tedavisinde başarısız tüp bebek ile karşılaştığı zaman yada  anne adayı canlı bir çocuk sahibi olamamışsa ailede kromozomal genetik yapılı hastalıklar  bulunuyor ise uygulanan bir yöntem olmaktadır. PGD yönteminde tüp bebek tedavisi sonucu elde edilmiş olan embriyolar, kromozomal hastalıklar açısından incelenir. İnceleme sonrasında sorunsuz olan ve hastalıksız olduğu tespit edilen embriyoların, anne adayının rahmine böylece transfer edilme işlemi ile 2. aşama tamamlanır. Bakıldığı zaman bu yöntemin şimdiler de oldukça fazla kullanılan bir yöntem olduğu belirtiliyor. Bunun yanı sıra bu yöntemin kaliteli embriyoları tercih etmek için kullanılan yöntem embriyoskopi olduğu söyleniyor. Tedavi sürecinde anne adayına yapılan embriyoskopi yönteminde embriyolar sürekli gözlenmektedir. Yeni gelişen bir diğer yöntemde CGH yani Komparatif Gwnetik Hibridizasyon yöntemi olmaktadır. Bu yöntemin PGH  yönteminden farkı ise tüp bebek tedavisinde geliştirilen teknolojik imkanlar sayesinde geliştirilmiş olan bir yöntem olan  ‘Komparatif Genetik Hibridizasyon (CGH)’ ile bütün kromozomları tek tek incelenmesi mümkün oluyor. Oldukça fayda sağlayan bu yöntem sayesinde tüm embriyolar, oldukça ince ayrıntısına kadar incelenebiliyor. Tedavi süreçlerine destek veren bu yöntemler sonrasında da tedavi sürecinin takip edilmesi gerekir. Süreçte yaşanılan olumsuz sorun neticesinde kişilerin tekrar tüp bebek tedavisine başlamaları tavsiye edilir.