Polikistik Over Sendromu Kısırlık Sebebi midir?

Polikistik Over Sendromu, kadınlarda adet düzensizliği ve obezite gibi hormonal bozukluklara neden olmaktadır.

Henüz gerçek nedeni belirlenememiş olan Polikistik Over Sendromu, çoğu kadının yanlış tasvir ettiği bir durumdur. Çünkü bu rahatsızlık, yumurtalarda çok sayıda kist olması değil, çok sayıda yumurta olması anlamına gelmektedir. Yaklaşık on kadından birinde gözüken bu sendrom, çocuk sahibi olamama gibi durumlara neden olabilmektedir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda diyabet ve kalp yetmezliği gibi sorunlara da yol açabilmektedir. Ancak erken tanı sayesinde tüm bu sorunlardan kurtulanabilir. Bununla birlikte doğru beslenme ve egzersiz de oldukça önemlidir.

Polikistik Over Sendromu’nun belirtileri nelerdir?

Bu rahatsızlığın en büyük belirtisi adet düzensizliğidir. Bununla birlikte fazla tüylenme, sivilcelenme, kiloda artma ve cildin çok fazla yağlanması gibi belirtiler de boy gösterir. Ayrıca bu rahatsızlıktan dolayı artan kilo artışı neticesinde vücudun östrojen dengesi de bozulmaktadır. Dolayısıyla adet oldukça ağrılı ve fazla kanamalı olarak gelir.

Polikistik Over Sendromu tedavisi nasıldır?

Polikistik Over Sendromu, bir hastalık değil, vücudun doğuştan gelen bir fonksiyon bozukluğudur. Bu durum çocuk sahibi olmayı da olumsuz yönde etkilemektedir. Hastadan hastaya değişen tedavi, ilaç ve iğne uygulanarak yapılır. Ancak bazen, tedavi esnasında beklenmedik durumlarla karşılaşılabilir. Bunların üzerinde durulur ve tedavi o yönde şekillenir. Fakat sona erdirilmez. Çünkü bulgular tekrar eski halini alır ve tüm tedavi boşa gitmiş olur. Adet düzenleyici ve diyabet gibi özel ilaçların kullanıldığı tedavide, ilaç kullanmak istemeyen kişiler için de cerrahi müdahale ile yumurtaların bir kısmı alınabilir. Bu sayede yumurtaların normal sayıya ulaşması amaçlanır. Bunun yanında gebelik için yapılan müdahale, yani tüp bebek işlemi için de farklı bir uygulama gerçekleştirilir. Pek çok tedavi çeşidi bulunan bu sendromda, başarı oranı oldukça yüksektir.