Psikolojik Desteğin Tüp Bebek Tedavisindeki Önemi

Anne ve baba adayının alacağı tüp bebek tedavisinde psikolojik destek tedavinin gidişatını olumlu yönde etkilemektedir

Tüp bebek tedavisi uzun süren ve belli aşamalardan oluşan, normal yolla gebelik yaşayamayan çiftlerin başvurabileceği en güvenilir yöntemlerden biridir. Tüp bebek tedavisinde başarı oranı ne kadar yüksek olursa olsun, sonucun olumsuz olma ihtimali de bulunmaktadır. Kendisini bu sonuca hazırlayamayan çiftler için, bu durum sarsıcı olabilmektedir. Tüp bebek tedavisinin olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasında, çiftlerin psikolojik durumu etkin rol oynar. Beden ve zihin arasında güçlü bir iletişim vardır. Tedavi sürecinde, bedenen yorulan anne ve baba adayları tedaviden olumsuz etkilenebilmektedir. Bu durum da tedavi sonucuna yansıyabilir. Bu süreçte, anne ve baba adayının alacağı psikolojik destek, bu nedenle büyük önem taşımaktadır.

Stres tüp bebek tedavisini nasıl etkiler?

Hormonlar tarafından yönetilen vücudumuzda, stres hormonunun salgılanması, beraberinden çok fazla hastalığı getirebilmektedir. Uzun ve yorucu bir süreçten oluşan tüp bebek tedavisi de zaman zaman anne ve baba adaylarının stres altında kalmasına neden olabilir. Stres altında kalan bireyler, tedavi sonucunu etkileyeceği gibi, psikolojik anlamda da çöküntü yaşayabilirler. Anne ve baba adayı tedavi süreci boyunca yoğun anksiyete durumu içerisinde olabilirler. Bu noktada bir uzmandan yardım almak, en mantıklı çözümdür. Tedavi sürecinin yanı sıra, çiftlerin tedavinin olumsuz sonuçlanabileceği düşüncesine de hazırlanmaları gerekir. Psikolojik destek esnasında bu açıdan da çiftlere yardımcı olunur.

Psikolojik desteğin tedavi sürecine faydaları nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda, tüp bebek tedavisi esnasında psikolojik destek alan çiftlerin tedaviden daha olumlu sonuçlar aldıkları görülmüştür. Araştırmalar sonucunda, psikolojik desteğin olumlu sonuçlarına dair şunlar tespit edilmiştir;

  • Tedavi hamilelikle sonuçlandığında, canlı doğum oranında artış olmuştur.
  • Eşler arasındaki kavgalarda azalma görülmüştür.
  • Tedaviden kaynaklanan stres duygusu ortadan kalkmıştır.
  • Tedavi esnasında alınan psikolojik destek, tüp bebek tedavisinin olumlu sonuçlanma yüzdesini arttırmıştır.